Panorama Nedir Panorama Fotoğraf Nasıl Yapılır

Panorama Nedir Panorama Fotoğraf Nasıl Yapılır

Panorama fotoğraf programı, panorama fotoğraf birleştirme nasıl yapılır, panorama ne demek, panorama nasıl çekilir? Panoramanın tanımını yapacak olursak bir kameranın tek bir kareninkinden çok daha geniş bir alanda çekim yapabilme kabiliyeti olarak tanımlanır. Günümüzde bazı fotoğraf makineleri panorama işlemini yapabiliyor olsa da halen tam olarak isteneni veremiyor. Bunun için bilgisayardan el ile düzenleme yaparak yapmak çok daha kaliteli sonuçlar vermektedir. Panorama fotoğraflar genelde yan yana yapılmış 5 ila 10 adet fotoğrafı daha sonra bir yazılım aracılığıyla birleştirmesi sonucu ortaya çıkar. Her kamerada olmayan bu özellik fotoğraflarınızı çektikten sonra bir yazılım yardımı ile bilgisayarınızdan kolayca yapabilirsiniz.

Panorama Fotoğraf Nasıl Yapılır

Panorama fotoğraf yaparken istediğiniz alanı belli açılarla sürekli olarak çekmeniz gerekiyor.  Bunun nedeni resimleri birleştirirken çok daha kaliteli olarak çıkartmaktır. Aynı kareler üst üste geldiğinde çok daha kaliteli resimler ortaya çıkacaktır.  Buna örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

Panorama -hazirlik-resim

Daha sonra bu resimleri program yardımı ile birleştireceğiz. İşte birleştirilmiş hali:

Panorama -fotograf-resim

Ücretsiz Resim Birleştirici: Image Composite Editor

Microsoft tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan Image Composite Editor adlı yazılım ile hızlı bir şekilde resimlerinizi birleştirme imkanına sahipsiniz. Yazılım çektiğiniz fotoğrafları birleştirerek yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Bu fotoğrafları daha sonra ise Photosynth üzerinden ücretsiz olarak paylaşabiliyorsunuz.

Özellikle yaz aylarında geniş doğa fotoğrafları çekmek istediğinizde tek bir kare ile yapmak istediğinizi anlatamazsınız. Çünkü istediğiniz kare ekrana sığmayacaktır. Bir çok fotoğrafı bir araya getirerek oluşturmanız gerekiyor.

Image Composite Editor programı sürükle ve bırak şeklinde kolayca kullanılabilen bir yazılımdır. JPG, PNG, veya içinde dolaşabileceğiniz Microsoft HD View ve Silverlight Deep Zoom formatlarında saklayabiliyorsunuz.

Programın bir diğer güzelliği ise yeni nesil çok çekirdekli işlemcilerin gücünden faydalanarak işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmesidir. Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinin 32 ve 64 bit sürümlerinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Image Composite Editor İndir: Image Composite Editor 32 bit
Image Composite Editor
İndir: Image Composite Editor 64 bit

 

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.