Panorama Nedir Panorama Fotoğraf Nasıl Yapılır

Panorama Nedir Panorama Fotoğraf Nasıl Yapılır

fotoğraf programı, fotoğraf birleştirme nasıl yapılır, ne demek, nasıl çekilir? Panoramanın tanımını yapacak olursak bir kameranın tek bir kareninkinden çok daha geniş bir alanda çekim yapabilme kabiliyeti olarak tanımlanır. Günümüzde bazı fotoğraf makineleri işlemini yapabiliyor olsa da halen tam olarak isteneni veremiyor. Bunun için bilgisayardan el ile düzenleme yaparak yapmak çok daha kaliteli sonuçlar vermektedir. fotoğraflar genelde yan yana yapılmış 5 ila 10 adet fotoğrafı daha sonra bir yazılım aracılığıyla birleştirmesi sonucu ortaya çıkar. Her kamerada olmayan bu özellik fotoğraflarınızı çektikten sonra bir yazılım yardımı ile bilgisayarınızdan kolayca yapabilirsiniz.

Panorama fotoğraf yaparken istediğiniz alanı belli açılarla sürekli olarak çekmeniz gerekiyor.  Bunun nedeni resimleri birleştirirken çok daha kaliteli olarak çıkartmaktır. Aynı kareler üst üste geldiğinde çok daha kaliteli resimler ortaya çıkacaktır.  Buna örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

Panorama -hazirlik-resim

Daha sonra bu resimleri program yardımı ile birleştireceğiz. İşte birleştirilmiş hali:

Panorama -fotograf-resim

Ücretsiz Resim Birleştirici: Image Composite Editor

Microsoft tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan Image Composite Editor adlı yazılım ile hızlı bir şekilde resimlerinizi birleştirme imkanına sahipsiniz. Yazılım çektiğiniz fotoğrafları birleştirerek yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Bu fotoğrafları daha sonra ise Photosynth üzerinden ücretsiz olarak paylaşabiliyorsunuz.

Özellikle yaz aylarında geniş doğa fotoğrafları çekmek istediğinizde tek bir kare ile yapmak istediğinizi anlatamazsınız. Çünkü istediğiniz kare ekrana sığmayacaktır. Bir çok fotoğrafı bir araya getirerek oluşturmanız gerekiyor.

Image Composite Editor programı sürükle ve bırak şeklinde kolayca kullanılabilen bir yazılımdır. JPG, PNG, veya içinde dolaşabileceğiniz Microsoft HD View ve Silverlight Deep Zoom formatlarında saklayabiliyorsunuz.

Programın bir diğer güzelliği ise yeni nesil çok çekirdekli işlemcilerin gücünden faydalanarak işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmesidir. Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinin 32 ve 64 bit sürümlerinde sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Image Composite Editor İndir: Image Composite Editor 32 bit
Image Composite Editor
İndir: Image Composite Editor 64 bit

 

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • inci alp:çok teşekkürler, o kadar kolay hallettim ki ben bi...
  • sabri bulut:harddiski çıkar sonra açma düymesine bas ps2 nin s...
  • admin:Hata nedir? Biraz bilgi verir misiniz?...
  • fatih incegöz:Windows 10 çalışmıyor lütfen yardım edermisiniz...
  • seyhmus:banada yardımcı olabilirmisin...
  • seyhmus:bnde aynı dertten muzdaribim yardımcı olabilirmisi...
  • Özcan uyar:Face hesabımi başka telofana geçeceğim için kapatt...
  • Harun:Elinize emeğinize sağlık. Şu bilgiyi ve şu güç bağ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir