PhotoScape ile Nasıl Tasarımlar Yapılır

PhotoScape ile Nasıl Tasarımlar Yapılır

PhotoScape sunduğu özellikler sayesinde ücretsiz bir program olduğuna inanmamızı zorlaştıran bir grafik işlemcisi. Program RAW belgelerini dönüştürmeden, kırmızı göz düzeltmeye, resim çizmeden, parlaklık, renk, beyaz dengesi ayarlarını yapmaya ve daha burada sayamayacağımız kadar çok özellik içeriyor. PhotoScape, fotoğraflarınızı düzeltmenize ve geliştirmenize olanak tanıyan eğlenceli ve kolay bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Programı aşağıda vermiş olduğumuz linkten indirebilirsiniz.

PhotoScape Programının Kullanımı

Fotoğraflarınızı düzenleme işine başlamak için öncelikle “Editor” düğmesine tıklayın ve yeni ekranın sol kısmında yer alan ağaç içerisinden fotoğrafınızı açın. Sonra ekranın alt kısmından otomatik renk düzeltmesi için “Auto Level”, otomatik kontrast ayarları için “Auto Contrast”, keskinlik ayarları için “Sharpen”, yeniden boyutlandırma için “Resize” ve ışık ve renk ayarları için “Bright, Color” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Fotoğrafınızı çekerken fotoğraf makinesini doğru hizalayamamışsanız “Rotate” aracını kullanarak fotoğrafı dilediğiniz şekilde döndürebilirsiniz. Fakat bu işi yaptıktan sonra fotoğrafınızı biraz kırpmanız gerekebilir bunun için “Crop” sekmesine tıklayıp açılacak menüden “Crop Freely” aracını seçin ve farenizle fotoğrafın kalmasını istediğiniz alanını bir dikdörtgen içerisine alın ve geri kalan kısmı kırpmak için Enter tuşuna basın.

Dilerseniz fotoğrafınıza bir çerçeve de ekleyebilirsiniz. Bunun için yine “Home” sekmesine tıklayın ve çerçevenizin kenar kısımlarını yuvarlatmak için “Round”, kenar boşluklarını ayarlamak için “Margin” ve çerçevenizin çevresine konturlar yerleştirmek içinse “Frame Line” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Fotoğrafınızı çekerken Pozlama ayarlarını doğru yapamadıysanız “Bright, Color” seçeneğini kullanarak renk ve ışık sorunlarını düzeltebilirsiniz. Programın güzel yanlarından bir tanesi kaydırma çubuklarını kullanırken bir yandan da oluşan etkiyi anında görebiliyor oluşunuz. Bu sayede en mükemmel sonuçları elde etmek çok kolay.

PhotoScape ile yaptığınız tüm düzeltmelerden sonra fotoğrafınızı kaydetmek için sağ alt kısımda yer alan “Save” düğmesini kullanabilirsiniz. “Save” düğmesine tıkladıktan sonra açılacak pencerede “Save” ile fotoğrafınızı kaydedersiniz ve orijinal belgeniz “Originals” adlı bir klasöre taşınır. “Save in the designated folder” ile kaydederseniz yaptığınız çalışma “c:\output\” adlı klasöre taşınır. “Save as” ile fotoğrafın kayıt yerini ve ismini kendiniz belirlersiniz.

İndirme Adresi: http://download.photoscape.org