Photoshop ile Fotoğraflara Sulu Boya Efekti Yapma

Photoshop ile Fotoğraflara Sulu Boya Efekti Yapma

Adobe yazılımı ile bir fotoğrafa nasıl efekti verebileceğinizi anlatacağız. Bu efekti hazır olarak uygulayan pek çok uygulama bulunuyor. Ancak hazır efekt uygulayan uygulamalarda görüntü üzerinizde oynama imkanı bulamıyorsunuz. Çünkü uygulamaların genel özelliği mümkün olduğunca az özellik ekleyerek herkesin kullanabileceği basitlikte tasarlanmasıdır. Bu işlemi yaparken de oldukça başarılılar. Biz burada Photoshop ile anlatacağız. Böylece isterseniz fotoğrafın sadece belli bir bölümüne uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulayacağınız filtrelemeleri kendiniz ayarladığınız için istediğiniz noktada kaydedebileceksiniz.

Photoshop ile Sulu Boya Efekti Yapma

Fotoğrafı Photoshop ile açtıktan sonra layer bölümünde üzerine gelip sağ tık yapın ve açılan menüden Duplicate Layer seçeneğini seçin, klavyeden CTRL + J tuşlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Toplamda 4 kopya olacak şekilde ayarlayın. En sonunda elde edeceğiniz layer penceresi görünümü aşağıdaki gibi olmalıdır.

Daha sonra en üstteki iki layer’in gözlerini kapatıyoruz. Background copy 3, Background copy 2 layer’lerinin görüntüsü kaybolacaktır. layer penceresi görünümü şöyle olacaktır.

Yine layer ekranından Background copy Layer’ini seçiyorsunuz. Üst menüden Filter -> Filter Gallery -> Artistic -> Cutout alanına gidiyoruz ve aşağıdaki değerleri giriyoruz.


Daha sonrasında Background copy‘nin normal olan Blending Mode değerini Luminosity olarak değiştiriyorsunuz.

Şimdi Background copy 2‘nin yanındaki gözü aktif hale getiriyorsunuz ve layer üzerinde değişiklikler yapmaya başlıyoruz. İlk olarak üst menüden Filter -> Filter Gallery -> Artistic -> Dry Brush alanına gidiyorsunuz Brush Size, Brush Detail ve Texture değerlerini aşağıdaki görseldeki gibi ayarlıyorsunuz.

Background copy 2 ‘in normal olan blending mode değerini Screen olacak şekilde değiştiriyorsunuz.

Son olarak Background copy 3‘ü aktif ediyorsunuz. Daha sonra Filter -> Noise -> Median alanına gidip aşağıdaki değeri girmeniz gerekiyor.

Median efektini uyguladıktan sonra Background copy 3‘ün blending mode değerini Soft Light olarak değiştiriyorsunuz. Böylece yapmanız gerekenler bitti, artık resminizi kaydedebilirsiniz.

Sonucu kendiniz inceleyebilirsiniz. üst bölümde orijinali alt bölümde ise efekt yapılmış halini görebilrisiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • serdar:Arkadaşlar burada nano teknolojisi hakkında bir ma...
  • admin:Buradakiler anasayfa için anlatılmış eklenti kulla...
  • murat:merhabalar hocam, her yazı eklediğimde mi bu işlem...
  • admin:Bu işlemi yaparsanız belleği formatlamış olrsunuz....
  • Baran Aydın:Abi burda yazan her şeyi yaptım ve usb de olan 29K...
  • Fərid:Nolur arka plan fotoğrafini deyiwmek istiyorum...
  • SAHRA pat:Hesabim kapatıldı yardımcı olun...
  • nedim:Peki bunun tam tersini yapan bir eklenti var mı? Y...
  • İlker Ergün:Müthiş çözüm ya. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi...