Photoshop ile Resimlerdeki Çarpıklık Nasıl Düzeltilir

Photoshop ile Resimlerdeki Çarpıklık Nasıl Düzeltilir

Fotoğraf makineniz ile çektiğiniz fotoğraflarda lensinizin açısı ve fotoğraf makinenizin ayarlarından dolayı özellikle binalarda çarpıklıklar oluşabilir. Keystoning adı verilen bu olay Türkçemizde çarpıklık olarak çevrilmektedir. Üç boyutlu bir görüntünün aktarılması sırasında bu tür hatalar ile karşılaşılıyor. Binaların objektifiniz ile olan açısından kaynaklanan bu sorunu daha sonra Photoshop programı yardımı ile düzeltebilirsiniz. Bu sorunu düzeltmenin pek çok yöntemi var ancak önemli olan resmin kalitesini bozmadan bunu yapabilmektir.

Photoshop Perspektif Kırpma Aracı Kullanma

photoshop-Perspective-Crop-tool
Photoshop kullanıcıların bu durumu düzeltebilmeleri için Perspective Crop tool adlı aracını çıkartmıştır. Şimdi aşağıdaki resmi bu aracı kullanarak düzelteceğiz. Tools çubuğunda yer alan bu araç ile gerekli adımları sırası ile göstereceğiz.
carpik-manzara-fotograf
İl olarak resmi açıp Perspective Crop tool aracını seçiyorsunuz. Bu aracı seçtikten sonra resmin çapraz köşelerden tümünü seçiyorsunuz. Resmin tamamında ızgaralar olmalı bunun için aşağıdaki resme göz atabilirsiniz. Aracı kullanmak gayet basittir.
carpik-manzara-Perspective-Crop-tool
Daha sonra üst bölümde yer alan kutucuklara tıklayarak bu bölümleri binanın eğimi ile paralel yapmanız gerekiyor. Her iki tarafında binalarınız ile paralel yaptıktan sonra resmi düzeltme bölümüne geçeceğiz. Daha iyi anlamanız için alttaki resmi inceleyiniz.
Perspective-Crop-tool-kullanimi
Çizgileri düzgün bir şekilde ayarladıktan sonra Enter tuşuna basarak sonucu görebilirsiniz. Eğer çizgileri yeterince düzgün ayarlamadan yaparsanız resminiz bu sefer ters yönde çarpık olacaktır.
Perspective-Crop-tool-resim-duzeltme

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.