Photoshop İle Resimlerin Boyutunu Küçültme

Photoshop İle Resimlerin Boyutunu Küçültme

Özellikle webmasterların baş belasıdır resim boyutu, resimleri Web’de yayımlayacaksınız veya online bir uygulamada paylaşacaksınız resim dosyalarını Photoshop’la uygun boyutlara ve kalitesini düşürmeden boyutunu nasıl küçültürsünüz şimdi sizlere adım adım detaylarıyla anlatacağız başlıktan da anlaşıldı gibi Photoshop programını kullanarak

Dijital fotoğraf makineleri her geçen gün daha yüksek çözünürlüklerde fotoğraf çekme yeteneği kazanıyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar baskıda çok iyi sonuçlar verse de internette kullanmak istediğinizde sorun çıkarabiliyorlar. Photoshop’un fotoğrafları küçültmek için güzel bir özelliği var.

Bir resmi küçültmek derken aslında iki farklı şeyi kastediyoruz. Bunlardan biri resim dosyasının diskte kapladığı yer, bir diğeri de görüntünün piksel cinsinden ebadı. Photoshop’un “Save for Web” Türkçesi “web ve aygıtlar için kaydet” özelliği sayesinde resimleri her iki yönden en uygun şekilde küçültme şansına sahibiz.

Küçültmek istediğimiz resmi Photoshop’ta açarak işe başlıyoruz. Photoshop çoğu resim biçimini problemsizce açabiliyor. Save for Web özelliğiyle küçültülen dosyalarsa GIF, JPEG, PNG-8, PNG-24 ve WBMP (Wireless Bitmap) biçimlerinde kaydedilebiliyor. Yalnızca iki renkten oluşan WBMP günümüzde pek kullanılmıyor.

Photoshop’ta açtığımız resmi optimize edilmiş şekilde kaydetmek için File menüsünden Save for Web seçeneğine tıklıyoruz. Save As seçeneğini kullanarak dosyayı farklı biçimlerde kaydetmek mümkün olsa da Save for Web seçeneğindeki ek özellikler ve kullanım kolaylığı çok daha ilgi çekici.

Save for Web bölümünde kaydedilecek resmin ön izleme görüntüsü eşliğinde gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Örneğin JPEG biçiminde kaydedeceğimiz resmin kalitesini ya da GIF şeklinde kaydedeceğimiz resmin kalite kaybını burada ayarlayabiliyoruz. Her ikisi için de 100 birimlik hassaslık sunuluyor.

Save for Web bölümünde yalnızca resmin kalitesini değil, ebadını da ayarlama şansına sahibiz. Arayüzün sağ alt kısmında kalan Image Size sekmesinden istediğimiz büyüklüğü ayarlayabiliyoruz. Burada resim için uygun bulduğumuz büyüklüğü de belirledikten sonra üst kısımdaki Save düğmesine basarak işlemi tamamlıyoruz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

  1. eda dedi ki:

    fon yapımını gosterırmısınız

  2. eda dedi ki:

    bana fon calısmasını anlatırmısınız yanı bır cep calısmam var 5 renk altına fon ıstıyolar yapamadım

  3. ergun dedi ki:

    (konu tisort baskisi uzerine calisiyorumn kaliteli goruntuyu nasil alabilirim AI de)merhaba.ben photoshopda cok renkli resim yapiyorum ve yapmis oldugum resimleri baskiya hazir hale getirmek istiyorum,calismalarim jpeg,png yada digerleri gibi kayit ediyorum.bundan sonraki stepde ne yapmam gerektigini cozemedim.benden istenilen ai formatinda,ayriyetden ai programimda var.daha dogrusu burdan sonrasini bir turlu beceremedim.bana bu konuda yardimci olursaniz,gerekli video yada web adresleri iletirseniz cok sevinirim.calismalarinizda basarilar dilerim

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.