Prefetch Dosyalarını Silmek ve Kaydı Durdurmak

Prefetch Dosyalarını Silmek ve Kaydı Durdurmak

Windows işletim sisteminde yer alan Prefetch dosyaları en son bilgisayarda kullandığınız verilerin kayıt dosyalarıdır. Windows’un bunu yapmasındaki amaç bilgisayarınızda bir programı her çalıştırdığınızda, Windows ilgili dosyaları ve disk alanlarını not ederek daha sonradan çalıştırıldığında hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kullanıcıların Windows üzerindeki alışkanlıklarına göre önceden yüklenir ve uygulamalarınız çok daha hızlı bir şekilde açılır. C:\Windows\Prefetch klasörü içerisindeki dosyaları kontrol ettiyseniz kullandığınız işlemlerin kayıtları olduğunu fark etmişsinizdir.

Prefetch özelliğini olduğu gibi bırakmanızda fayda vardır ancak gizlilik ile ilgili bir takım endişeler yaşıyorsanız Windows\Prefetch klasörü içerisindeki dosyaları silmenizde bir sakınca bulunmuyor.

Eğer bu klasör altında kayıtlarınızın tutulmasını istemiyorsanız kayıt defterinde yapacağınız birkaç adım ile Prefetch özelliğini kapatabilirsiniz. Kayıt defterine giriyorsunuz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters anahtarına ulaşıyorsunuz ve EnablePrefetcher öğesine çift tıklayarak Prefetch‘i sadece önyüklemede etkinleştirmek için değeri 2 olarak ayarlıyorsunuz veya Prefetch‘i devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlıyorsunuz. Böylece sistem artık Prefetch klasörü altında verilerinizi saklamayacaktır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.