Sabit Disk Görünmüyor Nasıl Düzeltilir

Sabit Disk Görünmüyor Nasıl Düzeltilir

Bilgisayar sabit diski görmüyor ne yapabilirim, sabit disk gözükmüyor nereden bakılır? Bu makalemizde hard disk sorunu ile karşılaşırsanız nasıl düzeltebileceğiniz yönünde tavsiyelerde bulunacağız. Bilgisayar kullanıcıların karşısına sıkça çıkan bu sorunların nedenlerini ve çözüm yollarını detaylı bir şekilde anlatacağız. İşte çözüm önerileri…

BIOS Ayarlarını Kontrol Etme

Eğer hard diskini daha öncesinde bilgisayarınızda sorunsuz bir şekilde çalışıyorduysa ilk olarak yapmanız gereken BIOS ayarlarına girmek ve Boot menüsünden sabit diskinizin buradaki listede yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Eğer Sabit diskiniz Boot listesinde yer almıyorsa bilgisayarınızı kapatın ve kasayı açıp güç kablolarını ve data bağlantılarını kontrol ediniz. Bu kablolar yarım takılı olabilir tam ve doğru takılı olduğundan emin olunuz.

Eğer sabit disk BIOS ayarlarındaki Boot menüsünde yer alıyorsa Windows işletim sisteminde de görünecektir. Windows’u açıyorsunuz ve Bilgisayar simgesine sağ tık yapıp açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayıp yeni menüden Araçlar sekmesine geçiyorsunuz. Buradan Hata Denetimi kısmına gelip Denetle butonuna tıklayıp “Dosya sistemi hatalarını otomatik düzelt” seçeneğini ile devam ediyorsunuz. Sabit diskinizde çok fazla sayıda hata çıkıyorsa diskinizdeki verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Freezer Trlck Yöntemi Uygulama

Hard diskiniz Windows işletim sisteminde görünmüyorsa yapabileceğiniz çok fazla şey yok aslında, Freezer Trlck adı verilen bir yöntemle sabit disklinizi bir ile iki saat kadar soğutucu da bekletip daha sonradan tekrar bilgisayarınıza bağlamayı deneyiniz. HDD’nin nemden etkilenmemesi için dolap poşeti içine koymanızı tavsiye ediyoruz.

Hard-Drive-In-The-Freezer

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.