Sabit Diski Nasıl Optimize Edilir ve Temizlenir

Sabit Diski Nasıl Optimize Edilir ve Temizlenir

Windows işletim sisteminde sabit diskinizin performansını artırmak için belli aralıklarla sabit diskinizi optimize etmeli ve artık dosyaları temizlemelisiniz. Bilgisayarlarda kalıcı depolama işlevini üstlenen sabit disklerdeki dosyalar uzun kullanım sürelerinin ardından disk yüzeyine dağılır ve bu durum okuma / yazma performansını olumsuz etkilediği için sistem performansını düşürür. Şimdi sizi bu durumdan kurtaracak işlemleri ve yazılımları anlatacağız. İşte sabit sikinizin hızını artırma yöntemleri:

Windows Disk Birleştirme ile Performans Artırma

Windows işletim sistemindeki disk birleştirme aracını kullanarak performans kaybını önleyebilirsiniz. Bunun için Windows + Q tuşlarına basarak arama uygulamasına erişin, arama konumu olarak “Ayarlar” ı seçin ve kutucuğa “Disk” yazın. Sonuçlarda beliren “Sürücülerinizi birleştirin ve en iyi duruma getirin” seçeneğine tıklayın. Disk sürücülerinizi seçip “Tümünü iyileştir” seçeneğine tıklayarak disk birleştirme işleminin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Disk birleştirme için Auslogics Disk Defrag gibi üçüncü parti bir yazılımdan da faydalanabilirsiniz. Disk birleştirme işlemini SSD’li bir sistemde kesinlikle yapmamanız gerektiğini unutmayın.

Windows Gereksiz Dosyaları Silme

Sabit diskinizdeki gereksiz dosyaları silmeniz de sistem performansına olumlu yansıyacaktır. Gereksiz dosyaları temizlemek için arama uygulamasında “Disk” sözcüğü ile arama yapın ve sonuçlar arasında yer alan “Gereksiz dosyaları silerek diskte yer aç” seçeneğine tıklayın. Ardından temizlik yapmak istediğiniz sürücüyü seçin. Diskteki gereksiz dosyalar analiz edilecek ve listelenecektir. “Sistem dosyalarını temizle” butonuna tıklayarak temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz. Gereksiz dosyaları temizlemek için CCleaner adlı ücretsiz yazılımı da deneyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.