Sistemde Virüslerin Yaptığı Değişikliklere Karşı Koruma

Sistemde Virüslerin Yaptığı Değişikliklere Karşı Koruma

FixUp Restrictions adlı yazılım ile sisteminize bulaşan virüslerin yaptığı değişiklikleri eski haline getirebilirsiniz. Virüs ve casus yazılımların amacı bilgisayarınıza bulaşarak sisteminizi ele geçirmektir. Tabi ki bunu yaparken sizin müdahale edememeniz için regedit, cmd, çalıştır, denetim masası gibi hayati önem taşıyan kontrol panellerinize erişiminizi öneler. Bir virüs programı ile sisteminize bulaşan bu virüs ve casus yazılımları temizleseniz bile sitem araçlarını halen donuk bir vaziyette kalabilir. Yani size erişim imkanı vermeyebilir. Bunu düzeltmek için FixUp Restrictions programını kullanabilirsiniz.

FixUp Restrictions adlı yazılım ücretsizdir ve kurulum gerektirmez. Programı çalıştırıldığında sisteminizi tarayıp sadece default olmayan ayarları eski haline getirmeniz için çeşitli seçenekler sunar ve böylece bilmediğiniz bir ayarı bozmanızı engellemiş olur. FixUp Restrictions bilgisayarınıza sizden habersiz izinsiz giriş yapan kötü niyetli yazılımları silindikten sonra geride bıraktığı izlerden tamamen kaldırmak için kullanabilirsiniz.

FixUp Restrictions ile Virüslere Karşı Koruma

Bilgisayarınızda bir antivirüs programı yüklü ise yazılımın içerisinde yer alan Ask.com araç çubuğu nedeni ile güvenlik yazılımları tarafından zararlı yazılımmış gibi Adware olarak işaretleniyor. Bu da eğer farklı bir güvenlik yazılımınız mevcutsa, kurulum esnasında Ask.com toolbar sorgusunu es geçmenize ve reklam yazılımının bilgisayarınıza yüklenmesine izin vermiş olacaksınız. Bu sorunu çözmek için en iyi yol şudur:

Kurulum dosyasına sağ tıklayıp, içeriğini Winrar, 7-zip gibi bir program yardımı ile herhangi bir klasöre dosyaları çıkartıyorsunuz.

Çıkarttığınız doyalar arasında yer alan FixupSetup klasöründeki Fixup.exe dosyasını çalıştırıyorsunuz. Eğer isterseniz TempIMAGE klasörünü tamamen de silebilirsiniz. Çünkü Ask.com ile ilgili kurulum dosyaları burada yer almaktadır.

FixUp Restrictions İndirme Linki

http://sourceforge.net/projects/fixupr