Sistemdeki Yazılımları Neden Güncel Tutmalıyız

Sistemdeki Yazılımları Neden Güncel Tutmalıyız

Bilgisayardaki programları yada Tabletteki uygulamaları niçin güncellememiz gerektiğini geniş bir şekilde anlatacağız. Sisteminizde güncel tutmadığınız yazılımlar saldırılara maruz kalabilmektedir. Bunun en büyük nedeni de ark niyetli kişilerin sisteminizde açıklar bulmasıdır. Hayatımızın hemen her alanında yer alan bilgisayarlar, en az kendi sağlığımız kadar onlara da önem vermemizi gerektiriyor. Dolayısıyla bilgisayar kullanımını oluşturan birçok alanda en az temel seviyede önlemler almak gerekiyor.

Kabul etmek gerekiyor ki kullandığımız tüm yazılımlar mükemmel değildir. Oynadığınız bir oyunun son bölümündeki yaratığı kesmek üzereyken bilgisayarınızda çalışan bir programın kodlarından kaynaklanan bir sorundan dolayı bilgisayarınızın hata verip yeniden başlaması sırasında hissettiğiniz duyguların yanı sıra ağzınızdan çıkacak kelime ve cümleler bu yazımda anlatmak istediğim durumun bir kısmını size yeterince özetleyecektir.

İşletim Sistemleri Güncellemeleri

Bu güvenlik açığını kapatmak için en başta işletim sistemi gelmektedir. Eğer işletim sistemi olarak Windows kullanıyorsanız tüm önemli güvenlik yamalarını mutlaka yüklemeniz gerekiyor. Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini etkinleştirerek bunu yapabilirsiniz. Windows Update sitesine girerek bilgisayarınızda güncel olmayan her türden güncellemeyi görebilir ve isterseniz güncelleyebilirsiniz.

Tarayıcı güncellemeleri

Zararlı yazılımların İnternet üzerinden yayıldığını düşünecek olursanız tarayıcıların güncel olmasının önemini de düşünebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve Otomatik Güncelleştirmeleriniz açıksa Internet Explorer otomatik olarak gerekli güvenlik güncellemelerini düzenli olarak yükleyecektir. Google Chrome da aynı şekilde bir güncelleme varsa size bunu bildirir ve izniniz dâhilinde güncellemeyi yaptıktan sonra, tarayıcınızı yeniden başlattığınızda güncellemeler geçerli olur. Ayrıca Firefox’ta güncelleme varsa otomatik olarak algılayarak sizin için güncellemeleri indirerek yükler.

Güvenlik Yazılımları Güncelleme

Birçok zararlı web sitesi olduğu gibi pek çok programda bulunuyor. Bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanmanız gerekiyor. Virüs ve zararlı yazılımlardan tam olarak korunduğunuza emin olmak içinde mutlaka bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz güvenlik yazılımının güncel olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü her geçen gün yeni bir zararlı yazılım piyasaya çıkıyor. Bu zararlı yazılımlara karşı korunmak için eski bir güvenlik yazılımı iş görmeyecektir. Bu nedenle kullandığımız güvenlik yazılımlarını sürekli güncel tutmalısınız.

Kullandığınız yazılımları ve programları güncel tutarsanız şu an için bilinen birçok tehlikeye karşı kendinizi ve bilgisayarınızı korumuş olacaksınız. Ancak güncel olmayan birçok sistem hala eski saldırılara maruz kalabilmektedir. Bu kurbanlardan biri de siz olabilirsiniz. Böyle bir duruma davetiye çıkarmamak adına kullanılabilir güncelleştirmelerinizi düzenli olarak takip etmeli ve tüm uygulamalarınızı kontrol etmek için gerekiyorsa bir güncelleme takip programı kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...
  • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
  • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...