seo dersleri

SSD Disk Çok Yavaş Çalışıyor Çözümü

SSD Disk Çok Yavaş Çalışıyor Çözümü

Bilgisayarın sabit diskini (HDD) SSD ile değiştiren bir çok kullanıcı beklediği performansı alamamaktan şikayet etmektedir. Özellikle anakartında Sata 3 desteği bulunmayan kullanıcılar SSD disklerini mecburen Sata 2’ye takmaktadırlar ve haliyle etkili bir performans elde edememektedirler. HDD’ler bilgisayarın hızı konusunda her dönem çeşitli sıkıntılar çıkarmıştır fakat bilgisayarınızda SSD varsa ve buna rağmen işletim sisteminiz çok yavaşsa mutlaka bir yerlerde sorun vardır. Şimdi gelelim nasıl hızlandırabileceğinize…

SSD Hızını Takip Etme

Satın aldığınız SSD teknik özellikleri giriş seviyesinde ve uygun fiyatlı bir ürün değilse CrystaiDiskMark adlı programı bilgisayarınıza indirin ve SSD’nin sıralı okuma, yazma sonuçlarını buradan takip edin.

http://crystalmark.info/download/index-e.html

SSD Bağlantılarını Kontrol Edin

SSD’nizin anakarttaki SATA 6 Gbps konektörlerinden birine bağlı olduğundan emin olun. Bu konektörler farklı renkte değilse anakart kitapçığından destek alarak yapabilirdiniz.

BIOS Ayarlarını Değiştirin

SSD diskinizin hızında bir değişim olmadıysa BIOS‘a girip SATA portunu IDE modu yerine AHCI modu olarak değiştirmeyi deneyiniz.

Windows Kayıt Defterini Düzenleme

Kayıt defterini düanelmek için Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve çıkan erkana regedit yazın daha sonra karşınıza Kayıt Defteri Düzenleyicisi çıkacaktır. Aşağıdaki yolu izleyerek kayıtların değerini 0 yapmalısınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\storahci “Error Control”: DWORD = 0

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\storahci\StartOverride “0”: DWORD = 0

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner