SSD (Solid State Drive) Nedir? Avantajları Nelerdir?

SSD (Solid State Drive) Nedir? Avantajları Nelerdir?

SSD nedir? SSD hakkında bilgiler. Neden Solid State Drive kullanmalıyız. Solid State Drive avantajları ve dezavantajları nelerdir? Solid State Drive hakkında her şeyi bulabilirsiniz. Solid State Drive kısaca SSD olarak kullanılmaktadır. Türkçe anlamı ise Katı Hal Sürücüsü anlamına gelmektedir. Son zamanlarda dizüstü bilgisayarlar ve Tablet PC’lerde adı sıklıkla geçmeye başlayan SSD’ler masaüstü bilgisayarları içinde üretilmektedir. Bu makalemizde de SSD depolama alanlarının artılarından ve diğer disklerden ne gibi farklılıkları olduğundan bahsedeceğiz.

Solid State Drive – SSD’nin Avantajları Nelerdir?

SSD diskler Hard disklere göre çok daha hızlıdır. Bir çok kullanıcı artık günümüzde depolama alanının dan çok hıza önem vermektedir. Çünkü artık depolama olarak pek fazla bir şey kullanılmıyor. Film arşivi yapmaya gerek kalmadı çünkü tüm filmler İnternet ortamında mevcut, yine aynı şekilde MP3 arşivi içinde geçerli. Kullanıcılar daha çok kendilerine özel fotoğrafları saklamaktadırlar. Bulut depolama alanları bu sorunları tam anlamıyla çözmede bir çok kullanıcı tercih etmektedir.

SSD diskler Hard Disklere göre çok daha sağlam ve güvenlidir. HDD’lerin hareket eden parçaları bulunmaktadır. Özellikle okuyucu kol ve kol denetçisinde sürekli bir hareketlilik bulunmaktadır. Özellikle disk çok hassastır. Düşmelerde ve darbelerde bu bölge çabuk zarar görebiliyor. SSD disklerin yapısında hareketli parçalar olmadığından mekanik arıza çıkma ihtimali yoktur.

SSD diskler HDD’lere göre çok daha az enerji harcamaktadır. Kullanıcılar bu duruma pek dikkat etmezler ancak seneye yaydığınızda büyük bir elektrik tasarrufu yaptığınızı göreceksiniz.

SSD diskler HDD’lere göre çok daha hafiftirler. Özellikle HDD’lerin kapasitesine göre ağırlık farkı 20 katı bulmaktadır.

SSD diskler çok daha az ısı üretirler. Elektronik malzemelerin düşmanlarından bir tanesi sıcaklıktır. HDD’ler çalıştıkça çok fazla ısınırlar ve zamanla bu sıcaklıktan dolayı bozulmalar gerçekleşmektedir. SSD diskler daha az ısındığından kasa içerisini de çok fazla ısıtmaz ve soğutma için çok fazla enerji harcamazsınız.

SSD diskler HDD’lere göre çok daha sessiz çalışmaktadır. SSD diskler neredeyse sıfır sesle çalışırlar.

SSD Disklerin Dezavantajları Nelerdir

SSD disklerin bir çok avantajı bulunmaktadır ancak HDD’lere göre dezavantajları da bulunmaktadır. SSD disklerin en büyük dezavantajının HDD’lere göre çok daha pahalı olmasıdır. SSD diskler ilk çıktığı günlerde çok daha pahalı olmalarına rağmen bugünlerde çok daha ucuzdur. Ancak halen HDD’lerin seviyesini yakalayabilmiş değildir. En ucuz satın alacağınız bir SSD diskin kapasitesi 60GB olacaktır. Halbuki aynı paraya 1TB kapasiteli HDD alabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.