Taşınabilir Programlar Nasıl Çalışır, Portable Program Yapma

Taşınabilir Programlar Nasıl Çalışır, Portable Program Yapma

Ücretsiz taşınabilir (Portable) program yapma yazılımı. Taşınabilir programların mantığı nedir. Tıpkı Masaüstü programları gibi taşınabilir programlar da bir EXE dosyasıyla hayat buluyor. Bu yazılımlar genellikle ZIP dosyalarında paketli olarak geliyor ve çalıştırmak için ZIP dosyasını genişletmeniz isteniyor. Bazı araçlarda ZIP içeriğinden yalnızca EXE dosyasını almanız yeterli oluyor, diğer dosyaları güvenli şekilde silebiliyorsunuz. Genişlettiğiniz EXE dosyasına çift tıklayın ve “Run” butonuna tıklayarak aracın çalıştırılmasına izin verin.

Taşınabilir programlar kurulum sihirbazı içermedikleri için uzun süren kurulum aşamalarıyla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Windows açılışına eklenmiyor, Kayıt Defteri’ne girdi bırakmıyor ve adware tarzında istenmeyen yazılımları sisteme yüklemiyorlar. Yazılımı kapattığınızda geride iz bırakmadan işlem sona erdiriliyor. EXE dosyasının kopyasını oluşturarak başka bilgisayarlara veya bulut depolama ortamına aktarabiliyorsunuz.

Herhangi Bir Programı Taşınabilir Hale Dönüştürme

Popüler programların birçoğunun kuruluma ihtiyaç duymayan taşınabilir versiyonları kullanıma sunulmuş durumda, hayli çok sayıdaki seçeneklere www.portableapps.com, www.pendriveapps.com ve açık kaynak kodlu dizin için SourceForge (https://sourceforge.net/directory/os:windows/freshness:recently-updated/?q=portable) sitesine göz atabilirsiniz. Favori programınızın taşınabilir versiyonu yoksa Cameyo adlı ücretsiz araç ile taşınabilir sürümünü oluşturabilirsiniz.

Cameyo programları ve uygulamaları kurmadan denemenizi sağlıyor, bu taşınabilir versiyonları USB belleğinize kaydederek veya bulut depolama hesabınıza aktararak aynı işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz. Cameyo’nun kullanımı oldukça kolay; bir program veya uygulama seçin, Cameyo’ya “Package” komutunu verin ve sonucu EXE dosyası olarak USB belleğe veya farklı bir dizine alın. Bazı antivirüs programları Cameyo’yu zararlı yazılım olarak algılayabiliyor fakat yazılımda herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. Sisteminize bir şey yüklemek istemiyorsanız Cameyo’nun tamamen çevrimiçi olarak çalışan bir Beta versiyonunun (https://online.cameyo.com/login.aspx) bulunduğunu belirtelim.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.