Ücretsiz Kısa Link (URL) Oluşturma Servisleri

Ücretsiz Kısa Link (URL) Oluşturma Servisleri

Kısa link oluşturma servisleri, URL kısaltma işlemi nasıl yapılır? URL daha çok Link olarak adlandırdığımız Uniform Resource Locator adreslerini kısaltmanın çeşitli nedenleri bulunuyor. İlk zamanlar 140 karaktere kadar izin veren SMS ve Sosyal Medya sitelerinin uyguladığı karakter limiti sorununu aşmak için çıkan bir yöntemdi. Daha sonraları kısaltılan bu linklere kaç kişinin tıkladığı hangi zaman aralıklarında tıklandığı gibi çeşitli istatiksel bilgilerde kullanıcılara sunuldu. Daha sonra link kısaltma servislerini kazanca dönüştürmek isteyen bir grupta kısaltılan linkleri reklamlara yönlendirdikten sonra asıl siteye ulaştırıyor. Amacınıza göre link kısaltabilirsiniz. Ücretsiz olarak hizmet veren link kısaltma servislerini tanıtacağız. Eğer popüler birisiyseniz, web siteniz yada bloğunuz varsa linklerinizi kısaltıp parada kazanabilirsiniz.

Ücretsiz Link Kısaltma Servisleri

Web sitelerin kendi adları, kategori ve başlık uzunluğunu hesaba kattığınızda bazıları 140 karakteri dahi geçmektedir. Bu nedenle URL servisleri ile linkinizi kısaltıp hem karakter avantajı sağlamak hem de linkinize kaç kişi tıkladı, hangi saatlerde tıkladı gibi çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra isterseniz link kısaltarak parada kazanabilirsiniz.

https://goo.gl

Dünya devi Google’nin sunduğu bir hizmettir. Ücretsiz olarak kullanıcılara sunduğu bu hizmeti kullanmak için hemen siteye girip başlayabiliyorsunuz. Goo.gl servisi tasarım olarak çok güzel hazırlanmış, tıpkı arama motorunda olduğu gibi çok sade bir ekrandır. Kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Kısalttığınız linkleri hafızasına kaydeden bu servis, daha sonra size linkinizin ne kadar tıklandığını da rapor olarak gösteriyor. Tabi bunun için Gmail hesabınızla siteye giriş yapmanız gerekiyor. Bu servisi kullandığınızda http://www.dijitalteknoloji.net olan URL adresi https://goo.gl/GAH4FG şeklinde görünür.

https://bitly.com

Ücretsiz kaliteli bir hizmet olan bu web site ile Link’inizi kısalttıktan sonra istatiklerini takip edebilirsiniz. Siteyi açar açmaz kısaltma işlemini yapabilirisiniz. Ancak takip etmek için giriş yapmanız gerekiyor. Üyelik çok kolay, Facbook veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir yada kısa formu doldurarak üye olabilirsiniz. Bu servisi kullandığınızda http://www.dijitalteknoloji.net olan URL adresi http://bit.ly/2ifJaeM şeklinde görünür.

http://tinyurl.com

Oldukça popüler olan TinyURL Link kısaltma servisi de bu hizmeti ücretsiz yapıyor. Tasarım olarak biraz eski gibi görünsede işini başarılı bir şekilde yapıyor. “Enter a long URL to make tiny” bölümüne kısaltmak istediğiniz adresi yazıyorsunuz. “Make TinyURL!” butonuna tıklıyorsunuz ve anında kısaltılmış olan link karşınıza çıkıyor. Bu servisi kullandığınızda http://www.dijitalteknoloji.net olan URL adresi http://tinyurl.com/jh5qusa şeklinde görünür.

Link Kısaltarak Para Kazanılan Servisler

https://link.tl

link.tl Web sitesi Türkçe link kısaltma servisidir. Bu servisi kullanarak isterseniz para kazanabiliyorsunuz. Linkinize tıklandıkça ziyaretçilerinize reklam gösteriliyor. Siteyi açar açmaz link girme ekranı karşınıza çıkıyor. URL adresini yazdıktan sonra Seçenekler butonuna tıklayın ve Reklam tipini Reklam Yok olarak değiştirin. Eğer para kazanmak istiyorsanız siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik işlemi çok kolay zaten Türkçe olduğu için kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Bu servisi kullandığınızda http://www.dijitalteknoloji.net olan URL adresi http://link.tl/UvmC şeklinde görünür.

https://adf.ly

Popüler Link servislerinden biri olan bu site, genelde Link kısaltıp para kazanmak için tercih ediliyor. Siteyi açtığınızda karşınıza çıkan ekrandaki Join Now yazısına tıklayın. Karşınıza bir forum çıkacaktır, formu doldurun. Join yazısına tıkladıktan sonra E-Posta hesabınıza gelen maili kontrol edip gönderdikleri linke tıklayın ve hesabınızı aktif edin. Daha sonra Log In butonuna tıklayarak Link kısaltma işlemine başlayabilirsiniz. Shrink! butonuna tıkladığınızda linkiniz kısaltılmış olur. Kısalan linki kopyalayıp dağıtabilirsiniz, böylece dağıttığınız link tıklandıkça paranı birikecektir. Bu servisi kullandığınızda http://www.dijitalteknoloji.net olan URL adresi http://adf.ly/1h3UoM şeklinde görünür.