Ücretsiz Sesli Metin Okuma Programları

Ücretsiz Sesli Metin Okuma Programları

Bedava metin okuma programı, yazdığınız yazıları, PDF, Word dokümanları veya gazete haberlerini size sesli bir şekilde okuyan ücretsiz programlar. Programların genel mantığı çok basit siz yazın onlar okusun, yazdığınız yazıları tekrardan okumak zorunda değilsiniz. Bu programlar sayesinde hata var mı diye kontrol ederken sadece yapmanız gereken arkanıza yaslanmak ve dinlemektir. Çünkü onlar sizin yerinize okur. Kısaca TTS olarak bilinen Text to Speech yani metin okuma programlarının ücretsiz ve kullanışlı olanlarını sizlere için seçtik, konumuzda aynı zamanda programları nasıl çalıştırabileceğinizi de anlattık…

NaturalReader Programı ve Kullanımı

NaturalReader yazılımı profesyonel bir metin okuma aracıdır. NaturalReader yüksek sesle herhangi bir metin okumak için olanak sağlayan ücretsiz bir TTS (Text to Speech) programıdır. Bu program sayesinde PDF, Microsoft Word dosyalarını, internet sayfalarını bilgisayarınıza sesli bir şekilde okutabilirsiniz. Programın güzel bir özelliği ise farklı seslerle dinleme seçeneklerinin bulunmasıdır. Yani hep aynı sesi duymak zorunda değilsiniz. Doğal bir insan sesi ile yazdığınız veya okunmasını istediğiniz metinleri okurken rahatsızlık duymayacaksınız çünkü iç gıcıklayıcı sesler çıkartmıyor.

NaturalReader programının çalıştırın ve program açıkken CTRL ve F9 tuşlarına basmanız ve okunmasını istediğiniz metini seçmeniz yetmektedir. İnternet tarayıcınız açıkken bu özelliği kullanarak istediğiniz metni okutabilirsiniz. Özellikle gaete ve dergilerde oldukça kullanışlı hale gelmektedir. PDF, MS Word, PowerPoint ve Outlook programlarında da kolayca kullanabiliyorsunuz. Programın bir diğer güzel özelliği ise tüm bu işlemleri WAV yada MP3 formatında kaydedebilirsiniz. Bu sayede cep telefonunuza bu dosyayı atarak yolda veya dışarıda herhangi bir ortamda dinleyebilirsiniz.

NaturalReader İndirme Linki

http://www.naturalreaders.com

Balabolka Programı ve Kullanımı

Balabolka ücretsiz başarılı bir TTS (Text to Speech) programıdır. DOC, EPUB, HTML, Mobi, LIT, CHM, ÇHC, PDF ve RTF dosyaları gibi dosyaları çeşitli türleri, panoya içerik ve metin okuma sağlayan yazılım ses dosyalarını alt yazılı görüntü olarak da izleme imkanı sunuyor. Yazdığınız metinleri size okuyan Balabolka için gerekli olan tüm sesler sisteminizde mevcuttur. Programı kullanmak için ekstradan bir işlem yapmıyorsunuz. Yazdığınız metinlerin program tarafından seslendirilmiş halini WAV, MP3, MP4, OGG ve WMA formatlarında kaydedebilirsiniz. daha sonra bu dosyası mp3 çalarınıza veya CD’ye atarak başka bir ortamda dinleme imkanına sahipsiniz. Programın bir diğer avantajı da içerisine ekolayzır bulunmasıdır.

Balabolka İndirme Linki

http://www.cross-plus-a.com/balabolka.htm