USB Aygıtı Tanınmadı Sorunu ve Çözümü Nedir

USB Aygıtı Tanınmadı Sorunu ve Çözümü Nedir

USB aygıtı tanınmadı sorunu kullanıcıların sıkça karşılaştığı sorunlardandır. Bu sorun büyük çoğunlukla driver paketinin yüklememesinden kaynaklandığı gibi sürücü güncellenmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak zaman zaman bu işlemleri yapsanız dahi USB aygıtınızı bilgisayarınıza taktığınızda bu sorun karşınıza çıkar. USB aygıtının bilgisayar tarafından tanınmamasının pek çok nedeni olabilir, bunlar arasında donanımların daha fazla enerji ihtiyacı duyması, statik elektirik, USB aygıta ait sürücünün yazılımın bilgisayara yüklenmesi ve donanımınızın arızalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Laptoplarda USB Aygıt Tanınmadı Sorunu

Laptop yani Dizüstü Bilgisayarlarda yapmanız gereken bu işlem sorununuzu çözmezse aşağıda masaüstü bilgisayar için yazmış olduğumuz çözüm yolunu Dizüstü Bilgisayarınız içinde uygulayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarda USB Aygıt Tanınmadı sorununu çözebilmek için ilk olarak cihazınızı kapatıyorsunuz ve fişini elektrikten çıkartıp bataryanızı da çıkartıyorsunuz. Bu şekilde Power (Güç) tuşuna 10 – 15 saniye kadar basılı tutuyorsunuz. Daha sonra 2-3 dakika kadar boş bir şekilde bekliyorsunuz ve bataryanızı geri takıp bilgisayarınızı açabilirsiniz.

Statik elektrikten kaynaklanan bu sorun dizüstü bilgisayarların baş belasıdır. Sorununuzun büyük bir ihtimalle kalkmıştır. Ancak düzelmediyse aşağıdaki adımları izleyiniz.

Masaüstü Bilgisayarlarda USB Aygıt Tanınmadı Sorununu

Masaüstü bilgisayarlar Dizüstü Bilgisayarlara göre elektrikten daha az etkilenirler. Masaüstü bilgisayarlarda daha çok donanımsal arızalar gerçekleşir. Bu nedenle şimdi USB sürücüyü kaldırıp yeniden yükleme yapacağız.

Bunun için ilk olarak Windows + R tuşlarına basıp Çalıştır penceresine “devmgmt.msc” yazıyorsunuz. Karşınıza Aygıt Yöneticisini çıkacaktır. “Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri” Sekmesi altında bulunan USB ile kullandığınız tüm sürücüleri burada göreceksiniz. Bu sürücülerin üzerine gelip Sağ Tık yapıp açılan menüden Kaldır seçeneğini seçiyorsunuz. daha sonra bilgisayarınıza Reset atıyorsunuz ancak ilk olarak USB Portlarınızı ne kadar takılı aygıt varsa çıkartmanız gerekiyor.

Bilgisayarınızı tekrar açtıktan sonra USB aygıtlarınızı sırası ile takınız ve sürücülerin yüklenmesine izin veriniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.