USB Porttan Şarj Nasıl Hızlandırılır

USB Porttan Şarj Nasıl Hızlandırılır

USB porttan cihazları şarj etmek çok uzun sürüyor bu süre nasıl kısaltılır. Bilgisayarınızın USB girişinden cep telefonu, tablet PC gibi cihazları şarj etmek çok vakit alıyorsa bu süreyi kısaltmak sizin elinizde, bu işe USB portların özelliklerini tanıyarak başlayabilirsiniz. Çünkü USB’den şarjda bunun çok önemli bir yeri var. USB’den şarj süresi nasıl kısaltılır izlemeniz gereken adımlar…

USB’den Şarj Nasıl Kısaltılır

USB şarj etme mantığını iyi anmanız için ilk önce USB portların özelliklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Root Hub’a bağlı standart USB 2.0 portları 5OOmA akımı tüm portlarda paylaşır. USB 3.0 portlarında bu değer genellikle 900mA seviyesindedir. Bilgisayarınızda USB portlarına çok sayıda cihaz bağladıysanız ve aynı anda akıllı telefonunuzu da şarj etmeye çalışıyorsanız telefonunuza gidecek olan akım sınırlanacaktır ve şarj işlemi haliyle uzayacaktır.

Artık günümüz yeni bilgisayarların tamamında USB 3.0 girişi bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzu veya Tabletinizi şarj etmek için uzun süreler beklemek zorunda kalıyorsanız USB 3.0 portunu kullanınız. Şarj sırasında kullanmadığınız diğer çevre birimlerinin bağlantısını kapatınız. Bazı anakart üreticileri uzun süren şarj etme işlemlerini kısaltmak için ürünlerinde 2.7A’e varan değerlere kadar akım sağlayabilen özel USB portları ekleyebiliyor. Bu sayede akıllı telefon ve tablet bilgisayar gibi cihazlar hızlı şekilde şarj etme imkanına sahip oluyorsunuz. USB şarjı sürekli kullanan biriyseniz yeni bilgisayar satın aldığınızda bu özelliğe sahip olan bir anakart tercih etmenizde fayda var.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.