Virüsleri Temizlemenin Ücretsiz Yolları

Virüsleri Temizlemenin Ücretsiz Yolları

Bilgisayarınıza virüsler bulaştıysa bu virüsleri ücretsiz olarak temizlemenin yolları da mevcut. Piyasada bir çok sahte güvenlik yazılımı bulunmakta bu nedenle internette güvensiz sitelerden edindiğiniz yazılımlar ile sisteminizi korumak isterken daha da kontrolü kaybedebilirsiniz. Şimdi kontrolü ücretsiz programlar ile nasıl ele alabileceğinizi anlatacağız. Eğer sisteminizde sahte bir antivirüs programı yüklediyseniz ve bu yazılımdan da kurtulmak istiyorsanız sisteminizi Güvenli Mod’a açmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı güvenli modda açmak için açılış sırasında sürekli F8 tuşuna basınız ve açılan menüden Güvenli Kipi seçiniz.

Ağ Ayarlarını Değiştirme

Güvenlik programlarına geçmeden önce ağ ayarlarında küçük bir değişiklik yapacağız. Bir çok casus yazılım aktif ağ bağlantısını kullandığı için ağ ayarlarınızı değiştirerek bu yazılımların internet bağlantısını keseceğiz. Tarayıcıların proksi ayarına giderek 127.0.0.1 yani localhost’a yönlendirmeler yapmalınız. İlk olarak Denetim Masasına giriyorsunuz ve buradan Internet Seçeneklerine giriyorsunuz üst sekmeden Bağlantılar sekmesine tıklayıp Yerel Ağ ayarları butonuna tıklıyorsunuz açılan pencereden “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın (bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda yada VPN bağlantılarda geçerli olmaz).” Kutucuğuna tıklayınız ve adres kısmına 127.0.0.1 girip Tamam butonuna tıklayınız.

ComboFix – Virüs Malware Trojan Temizleyici

Sahte güvenlik yazılımlarına ve sisteminizdeki virüs gibi zararlı yazılımları en iyi temizleyen program ComboFix aracıdır. Kullanımı da oldukça kolay olan yazılım için bilgisayarınızı Güvenli Mod’a açın ve ComboFix.exe programını çalıştırın karşınıza çıkan uyarıları onayladıktan sonra tarama ve temizlik işlemleri başlayacaktır. Daha sonra combofix programını kaldırabilirsiniz.

ComboFix İndir: combofix.org

Malwarebytes Anti-Malware – Zararlı Yazılım Temizleme Programı

Virüs, solucan, truva atı gibi zararlı yazılımları temizleyen program anti-casus yazılımlarını temizlemektedir. Malwarebytes Anti-Malware programı sahte güvenlik yazılımlarınıda tespit etmektedir. Güçlü bir güvenlik aracı olan bu yazılım güncel tehditlere karşı bilgisayarınızı korumanıza yardımcı olmaktadır.

Malwarebytes Anti-Malware İndir: malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Autoruns – Başlangıç Programlarını Düzenleme

Microsoft’un kullanıcılara sunduğu Windows başlangıcına eklenen yazılımları detaylı bir şekilde görebilir ve kaldırabilirsiniz. Ücretsiz olan ve sistemde yer kaplamayan bu yazılım sayesinde başlangıcında çalışan zararlı yazılımları engelleyebilirsiniz.

Autoruns İndir: technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902

Ücretsiz Antivirüs Programı İndirin

Ücretsiz Internet Security Antivirüs Programı

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.