Windows 10 Başlat Menüsünü Özelleştirme Nasıl Yapılır

Windows 10 Başlat Menüsünü Özelleştirme Nasıl Yapılır

Windows 10 işletim sisteminde Microsoft kullanıcılardan aldığı geri bildirimler doğrultusunda klasik menüsünü Modern arabirimi öğeleriyle harmanlayarak tekrar kullanıma sundu. Başlat menüsü iki bölümden oluşuyor; menünün sol kısmında Windows 7 Başlat menüsündeki standart öğeler yer almakta. Sağ kısmında ise Windows 8 Modern arabirimine hayli benzeyen kısım bulunuyor. Windows 10 Başlat menüsü şık ve işlevsel olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer Windows versiyonlarına kıyasla geniş özelleştirme seçenekleri sunuyor. Bu ipucumuzda Windows 10 sürümünde Başlat menüsünü nasıl özelleştirebileceğinizi anlatacağız.

Windows 10 Başlat Menüsünü

Windows 10 işletim sisteminde boyutunuz ve kullanım alışkanlıklarınıza uyacak şekilde Başlat menüsünü kolayca yeniden boyutlandırabiliyorsunuz. Başlat menüsünü yeniden boyutlandırmak için fare imlecini Başlat menüsünün köşesine sürükleyin ve sol tuşa basılı tutarak yukarı ya da aşağı doğru kaydırma yapın. Bu şekilde menüyü yeniden boyutlandırabileceksiniz, kutucuklar da Başlat menüsü boyutuna göre otomatik düzenleniyor.

Windows 8’de olduğu gibi Windows 10 Başlat menüsündeki kutucuklara da yenilerini ekleyebilir, kutucukları kaldırabilir veya yeniden boyutlandırabilirsiniz. Yeni bir kutucuk oluşturmak için Başlat menüsünde ilgili uygulamaya sağ tıklayın ve “Başlangıç Ekranına Sabitle” butonunu kullanın. Kutucukları sürükle bırak yöntemiyle yerleşimi düzenleme olanağınız var. Kutucuklara sağ tıklayıp “Başlangıç’tan Kaldır” tıklayarak Başlat menüsünden kaldırabilirsiniz.

Windows 10’da tıpkı Windows 8’de olduğu gibi Başlat menüsü arka plan rengini özelleştirebiliyorsunuz. Başlat menüsü arka plan rengini değiştirmek için boş bir alanda sağ tıklayın ve “Kişiselleştir” seçeneğine girin. Karşınıza gelen “Renkler” başlıklı pencerede dilediğiniz rengi seçin. yoğunluğu alttaki çubuktan ayarlayabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar