Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Yapılır

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Yapılır

Windows işletim sisteminin diğer versiyonlarında olduğu gibi Windows 8 işletim sisteminizin zarar görmesi durumunda sisteminizi kurtarabilirsiniz. Windows 8 işletim sisteminin refresh özelliği sayesinde sisteminizi, yüklediğiniz uygulamalarla beraber kurtarabileceksiniz. Olası bir sistem çökmesi veya virüs gibi casus yazılım bulaşması halinde sistemi baştan kurması çok can sıkıcıdır. Bu can sıkıcı durumdan kolayca kurtulmanın bir yolu var. Windows 8 işletim sistemini ilk günkü performansına getirmek içinde bu özelliğini kullanabilirsiniz. Çünkü her işletim sisteminde olduğu gibi Windows 8’de yüklenen uygulamalar, oyunlar gibi daha pek çok dosya artıkları ve sistem belleğini tüketimi nedeni ile bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Hiçbir kullanıcı yavaş bir bilgisayar kullanmak istemez.


Refresh özelliği sayesinde Windows 8 işletim sisteminizi baştan yükleyebilirsiniz. Refresh özelliği bilgisayarınıza format atıp baştan kurmaktan çok daha farklı bir özellik, bu özellik sayesinde sisteminizi daha önce yüklediğiniz uygulamaları ve ayarları kaybetmeden yeniden yükleme olanağı bulacaksınız. Çünkü Refresh işlemine başladığınızda uygulama ve ayarlarınız otomatik olarak yedeklenir.

Refresh işleminde yüklediğiniz programlar geri gelmemektedir. yalnızca uygulamalar geri yüklenmektedir. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre bu işlem yalnızca sorun giderme işlevidir. Refresh işleminden sonra yüklenmeyen uygulamaları HTML formatında liste halinde masaüstünde bulabilirsiniz. Böylece hangi uygulamaların eksik olduğunu görebilirsiniz.

Recimg.exe Aracı İle Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma;

Bu yöntem daha önceki Windows işletim sistemlerinde kullanılan klasik yöntemdir. Sisteminizde yüklü program ve uygulamaları yükledikten sonra bir sistem geri yükleme noktası oluşturursunuz, sistem zarar gördüğünde, yavaşladığında veya virüs, casus yazılım bulaştığında Windows 8 işletim sisteminizi Recimg.exe aracını kullanarak eski temiz haline geri getirebilirsiniz. Böylece zamandan kazandığınız gibi sisteminizi de yüksek performansta kullanabilirsiniz. Recimg.exe aracını kullanabilmek için yönetici izinlerine sahip olmanız gerekmektedir. Sistem geri yükleme noktası oluşturmak için aşağıdaki komutları giriniz;

mkdir C:\RefreshImage
recimg -CreateImage C:\RefreshImage

Windows 8 işletim sisteminizi güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Olası bir hatada artık geriye dönüş yapabileceğiniz bir tarih bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.