Windows 8 Ürün Anahtarı Sorunu ve Çözümü

Windows 8 Ürün Anahtarı Sorunu ve Çözümü

Windows 8 yüklerken karşılaşılan “Windows Kurulumu Girilen ürün anahtarı, yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor. Farklı bir ürün anahtarı girin.” Şeklinde çıkan hata ile karşılaşmadan kurulum yapabilmeniz için gerekli olanları sırası ile anlatacağız. Yeni bir cihaz satın aldığınızda cihaz size Windows 8 işletim sistemi lisansıyla birlikte verilir. Ancak kullanıcılara DVD veya herhangi bir medya diski verilmez çünkü Windows 8 korumalı bir işletim sistemi olduğu için UEFI ayarlarında değişiklik yapmadan başka bir işletim sistemi kurmamıza da izin vermez. Yani siz Windows 8 kurulumu yapmaya çalıştığınız zaman kurulum doğrudan ürün anahtarını BIOS’ta sorgulamaya başlıyor ve ürün anahtarı sadece sizin bilgisayarınıza ait olduğu için hata ile karşılaşıyorsunuz.

windows-8-yukleme-hatasi

Hatanın Çözüm Nedir?

Kısaca özetleyecek olursak ilk olarak kurmak istediğiniz Windows’un ISO kalıbını oluşturacaksınız daha sonra size ISO kalıbını açıp düzenleyebileceğiniz düzenleme programı ile açıp ilgili yere size vereceğimiz bir dosyayı istenen yere atıp kurulum medyası oluşturacaksınız. Bu işlemi yaptıktan sonra kurulumda lisans anahtarı girmemiz gerekmeyecek çünkü ilgili kısmı atlayacak böyle herhangi bir hata ile karşılaşmayacaksınız.

Gerekli Dosyalar ve programlar

Yeni bir kurulum medyası oluşturacağız bunun için elinizdeki Windows 8 diskini kullanarak bir ISO kalıbı oluşturunuz.

ISO dosyalarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilmek için bir ISO programının sistemimizde yüklü olması gerekiyor. DAEMON Tools, Poweriso, UltraISO gibi programlardan birini kullanmanızı öneririz.

Windows 8 kalıbını istediğiniz hale getirdikten sonra bu kalıbı diske yazdırmak için gerekli olan boş bir DVD veya USB üzerinden kurulum yapmak istiyorsanız en az 4GB boş alana sahip bir Flaş Disk gereklidir.

Yeni Windows 8’inzie entegre edeceğiniz ei.cfg dosyasını indirip gerekli işlem için hazır konumda bekletiniz.

ei.cfg İNDİR

RAR Şifresihttp://www.dijitalteknoloji.net

Kurulum DVD’si Oluşturma Adımları

Daha önceden hazırlamış olduğunuz Windows 8 ISO kalıbını gerekli program yardımı ile açıyorsunuz.

Açılan Windows 8 klasörleri arasında yer alan Sources klasörü içerisine daha önceden hazır hale getirdiğiniz ei.cfg dosyasını atıyorsunuz ve ISO kalıbını kaydediyorsunuz.

Kaydettiğiniz ISO kalıp dosyasını bir disk yazdırma programı kullanarak DVD’ye yazdırıyorsunuz. USB kurulum yapacaksanız yine bu kalıp dosyasını kullanarak USB diskinizi oluşturmanız gerekiyor. USB kurulum için detaylara fazla girip kafa karıştırmayalım DVD üzerinden anlatıma devam ediyoruz.

Windows 8 ISO dosyası yazma işlemi bittiğinde artık kurulum sırasında lisans anahtarı talep etmeyen bir diske sahip olmuş olacaksınız. Böylece BiOS’unuza gömülü olan lisans anahtarı ile herhangi bir çakışma yaşamayacaksınız.

DijitalTeknoloji.Net

Yorumlar

Yorum (5 Yorum)

 1. bugrahan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, win8 yüklü gelen packerdbell enle11bz model laptopuma format atıp win7 yükledim,win8’i geri almak için yine talimatları uyguladim ama cevap vermedi yine formatladim 330gb kapasite olmasına rağmen 288 küsür görünüyor 22gb’lik alan hala rezerv yani win8 tahminim hala harddiskte ama geri alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Windows 8 recovery için genelde ayrı bir disk alanı oluşturulur. Siz format atsanız dahi bu kısım durur. Disk bölümlerini silmeniz gerekiyor.

 2. ozler dedi ki:

  arkadasım yaptım super calıstı emeğine saglık

 3. yusuf dedi ki:

  wrar şifresi yanlış ve dosya açılmıyor siz bi kontrol ediniz…ben başaramadım …dogru şifreli yüklemeyi tekrar yayınlayınız..

  kolay gelsin…

  • admin dedi ki:

   Dosyayı kontrol ettim halen sağlam bir şekilde çalışıyor. Şifreyi kopyala yapıştır yaptıysanız boşluk bırakmış olabilirsiniz. Tekrar deneyiniz olmazsa mail adresinize gönderelim…

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.