Windows Disk Temizleme Nasıl Yapılır

Windows Disk Temizleme Nasıl Yapılır

Bilgisayarda disk temizleme nasıl yapılır, Windows hard disk silme, sürücü temizleme disk temizleme nasıl kullanılır? Windows işletim sistemi kullandıkça zamanla ön belleği dolar ve giderek daha çok alan kaplar. Bu nedenle bilgisayarınızda yavaşlama olur. Bilgisayarınızda düzenli olarak disk temizliği yaparak performansını artırabilir ve depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Gereksiz dosyalar aynı zamanda zararlı yazılımlarında hedefidir. Bu dosyalar belli bir zaman sora sisteminizi çok fazla yorduğu için mutlaka temizleme işlem yapmalısınız.

Disk Temizleme İşlemi Yapmak

Aşağıdaki yordam, kullanıcı hesabı ile ilişkili dosyaları temizler. Ayrıca, bilgisayarınızdaki tüm dosyaları temizlemek için Disk Temizleme (Disk Cleanup) aracını kullanabilirsiniz.

Başlat menüsünden Tüm Programlar daha sonra Donatlar buradan Sistem Araçları klasörü altında bulunan Disk Temizleme seçeneğine tıklayınız.

Açılan pencereden sürücüler listesinde, temizlemek istediğiniz sabit disk sürücüsünü tıklayın (örneğin C:\) ve sonra Tamam‘ı tıklıyorsunuz.

Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesi içerisinde silmek istediğiniz dosya türlerini onay kutularını seçiyorsunuz ve ardından Tamam‘ı tıklıyorsunuz.

Görünen iletide, Dosyaları Sil‘i tıklayarak işlemi tamamlayınız.

Bilgisayardaki Tüm Dosyaları Temizleme

Başlat menüsünden Tüm Programlar daha sonra Donatlar buradan Sistem Araçları klasörü altında bulunan Disk Temizleme seçeneğine tıklayınız.

Sürücüler listesinde, temizlemek istediğiniz sabit disk sürücüsünü tıklıyorsunuz ve daha sonra Tamam‘ı tıklıyorsunuz. Disk Temizleme iletişim kutusunda, Sistem Dosyalarını Temizleyin seçeneğine tıklıyorsunuz ve yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazıyorsunuz ve onay veriyorsunuz.

Disk Temizleme: Sürücü Seçimi iletişim kutusunda, temizlemek istediğiniz sabit disk sürücüsü seçin ve ardından Tamam butonuna tıklıyorsunuz.

Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, silmek istediğiniz dosya türleri için onay kutularını seçin ve ardından Tamam‘ı tıklayın.

Görünen iletide, Dosyaları Sil‘i tıklayın.

Diğer Seçenekler sekmesi, bilgisayardaki tüm kullanıcıların dosyaları temizlemek için seçtiğinizde kullanılabilir. Bu sekme daha fazla disk alanı serbest bırakmak için iki ek yollar içerir:

Programlar ve Özellikler: Bu seçenek artık kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz Programlar ve Özellikler Denetim Masası açılır. Programlar ve Özellikler Boyut sütunu, her bir programın kullandığı ne kadar disk alanı gösterir.

Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyaları (System Restore and Shadow Copies). Bu seçenek ile, ancak disk üzerinde en son geri yükleme noktası silebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme, sistem dosyalarınızı önceki bir zaman içine geri dönmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Bilgisayarınızda normal çalışıyorsa, önceki geri yükleme noktalarını silerek disk alanı kaydedebilirsiniz.

Windows′un bazı sürümlerinde, geri yükleme noktalarını Windows Complete PC Backup ile oluşturulan önceki gölge kopyaları olarak bilinen dosya sürümleri, ve yedekleme görüntüleri içerebilir.

Sabit Diskinizi temizlemek istiyorsanız ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan Sabit Disk Temizleme Programı Disk CleanUp programını kullanabilirsiniz.

 

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.