Windows Donuyor ve Kalıyor

Windows Donuyor ve Kalıyor

Windows donuyor, bilgisayar başlangıç ekranında donup kalıyor. Eğer işletim sisteminiz bilgisayar açılışı sırasında veya açıldıktan bir süre sonra donup kalıyorsa bunun nedenleri arasında düzgün yüklenemeyen veya eksik donanım sürücüleri, virüs, malware gibi casus yazılımlar, ısınma sorunları ve teknik arızalardandır. Bu makalemizde bu sorunu nasıl aşabileceğinizi detayları ile anlatacağız. İşte detaylar…

Windows Donma Nedenleri ve Çözümü

Donma sorunu yaşıyorsanız öncelikle Aygıt Yöneticisi‘ne erişin ve sürücüsü kurulu olmayan bileşen olup olmadığını kontrol ediniz. Dahili ve harici tüm donanımlarınız için hazırlanan güncel sürücü ve firmware’leri yükleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Virüs ve Malware gibi casus yazılımlar bilgisayarınızın donmasına neden olur. Kötü amaçlar için kodlanmış olan bu zararlı yazılımlar sistem performansını ciddi şekilde etkilediği gibi takılma ve donmalara neden oluyor. Güvenlik firmalarının zararlı veri tabanında yer almayan virüs ve malware casus yazılımların tespiti ve bu zararlıların silinmesi sıkıntı çıkartabilir. Öyle ki bazen Windows işletim sistemini yeniden yüklemek bile gerekebiliyor. Bu sorunu aşmak için güncel ve kaliteli bir antivirüs programı işinizi görecektir.

Isınma problemlerini tespit etmek ve bu sorunları çözmek bir hayli güçtür. Bilgisayarda en çok ısınan parçalar İşlemci ve Ekran Kartıdır. Sıcaklık takip programları ile bilgisayarınızın sıcaklığını takip ediniz. Kasa içerisi temizliğini düzenli aralıklar la yapmalısınız. Dizüstü bilgisayarlarda temizliğin masaüstü sistemlere göre önemi daha fazla bu nedenle özellikle fan temizliğini mutlaka yapmalısınız.

Bilgisayarınızda daha yüksek performans elde etmek için işlemci, bellek veya ekran kartınıza overclock yapıyorsanız bileşenlerin saat hızlarını düşürebilir veya voltajı sınırlı değerlerde yükseltmeyi deneyebilirsiniz . Burada elinizdeki donanımlarla farklı sistemlerde ulaşılabilen değerleri kullanıcı forumlarında araştırın ve önceliğin sistem stabilitesi olduğunu unutmayın.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.