Windows Mavi Ekran Hataları Nasıl Düzeltilir

Windows Mavi Ekran Hataları Nasıl Düzeltilir

hatasının nedenleri, mavi ekran neden olur? mavi ekran sorununu çözüm üretme yolları ve hatanın detaylarını görüntüleme nasıl yapılır? Mavi ekran hataları genellikle donanım tabanlı veya Windows çekirdek yapısıyla ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Bilgisayar çalışmayı durdurur ve ciddi bir sorun olduğu için bilgisayarın “Reset” butonuyla yeniden başlatılması gerekir. Bilgisayarınızda mavi ekran hataları alıyorsanız ilk olarak önem teşkil eden verilerinizi derhal harici depolama birimlerine yedeklemenizi öneriyoruz. Bilgisayarınıza kısa bir süre önce yeni bir donanım dahil ettiyseniz bu donanımı sistemden kaldırın ve bilgisayarın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Windows işletim sistemi bu tip hatalar için bir durum raporu oluşturuyor. Ne yazık ki bu bilgi ekranı sistemde bir süre için görüntüleniyor ve bilgisayar yeniden başlatıldığında kayboluyor. Burada sistemdeki sorunun detaylarını öğrenmek istiyorsanız PC’nin otomatik olarak yeniden başlatılmasını önlemelisiniz. Bu işlem için öncelikle Denetim Masası’na erişin, “Sistem ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın, ardından “Sistem” butonunu kullanın. “Gelişmiş Sistem Ayarları” menüsüne erişin ve “Başlatma ve Geri Yükleme” bölümündeki “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Son olarak “Sistem Hataları” altındaki “Otomatik olarak yeniden başlat” kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırıp “Tamam” butonunu kullanın.

Windows işletim sistemi sorun hakkında bilgi edinebileceğiniz log dosyası oluşturuluyor. Windows 7’de Başlat butonuna tıklayın, Denetim Masası’na erişin ve arama kutucuğuna “Olay Görüntüleyicisi” yazarak bu aracı çalıştırın. Windows 7 üstü işletim sistemindeki arama uygulamasını kullanarak Olay Görüntüleyicisi aracına erişebilirsiniz. Olay Görüntüleyicisi’nde “Kritik Hatalar” bölümünde listelenen hatalara çift tıklayarak sorunlar hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. “Çevrimiçi Yardım” seçeneği ile Microsoft’un destek sayfalarından daha detaylı verilere ulaşmak da mümkün.

Daha kullanışlı bir araç arayışındaysanız Nirsoft BlueScreenView adlı ücretsiz yazılımı indirebilirsiniz. Bu araç genel sistem sorunları ve mavi ekran hata mesajlarını görüntülemede faydalı olacaktır. Diğer taraftan güvenlik yazılımınızı güncelleyebilir, bilgisayarınızı Güvenli Mod’da çalıştırabilir veya bilinen son iyi konfigürasyona geri dönüş yapabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme ile bilgisayarın sorunsuz çalıştığı bir noktaya geri yükleme yapmak da mantıklı bir seçim olabilir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar