Yamuk Yan Çekilen Fotoğraflar Nasıl Düzeltilir

Yamuk Yan Çekilen Fotoğraflar Nasıl Düzeltilir

Çektiğiniz fotoğraf telefonunuzun veya dijital fotoğraf makinenizin ekranından düzgün görünebilir ancak televizyon, bilgisayar gibi büyük bir ekrandan baktığınızda yada baskıya verdiğinizde fark edersiniz ki çektiğiniz fotoğraf eğridir. Tam istenen fotoğrafları çekmek profesyonellik ister tabi ki profesyonel birde fotoğraf makinesi gerekiyor. Ancak günümüzde fotoğraf çekmek için en çok kullanılan cihazlar cep telefonlarıdır. Akıllı cep telefonları ile birlikte yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek mümkün hale geldi. Ancak telefonla çekilen fotoğrafların bir çoğu aceleden veya tutuştan dolayı eğri çıkabiliyor. İşte bu sorunu bilgisayardan kolayca nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağız.

Özellikle hareket ederken çekilen fotoğraflar sorunlu olur. Eğik çıkan bina ve manzara fotoğrafları en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Fotoğraf çekerken öncelikle uygun modda fotoğraf çekilmelidir. Fotoğrafınızın net çıkması için bu oldukça önemli bir unsurdur.

Bu tür fotoğrafları nasıl düzelteceğiniz ile ilgili internette pek çok kaynak bulabilirsiniz ancak kullandıkları programlar çok ağır ve karmaşık programlardır. Gerek fazla bilgi gerektirdiğinden gerekse bilgisayarınızın kaynaklarını tüketeceğinden kullanışı çok kolay olan ve oldukça az yer kaplayan Perspective İmage Correction programın tavsiye ediyoruz.

Perspective İmage Correction Özellikleri

Görüntü düzeltme
OpenCV tarafından desteklenen herhangi Resim Biçimini Yükle ve Kaydet
Perspektif Görüntü Düzeltme
. NET Framework 3.5 gerekli
Windows XP, Vista, Windows 7, (32 bit ve 64bit)

Perspective İmage Correction Kullanımı

Aşağıda size verilen indirme linkinden programı indirip bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Programı kurup açtıktan sonra üst menüyü kullanarak File buradan da Open sekmesine tıklayarak düzenleme yapmak istediğimiz fotoğrafı seçiyoruz. Daha sonra fotoğrafımız sol bölümde açılacaktır. Bu kısımdan eğik çıkan her ne ise onu kırmızı dikdörtgen içerisine alıyorsunuz. Mesela fotoğrafta eğik çıkan görüntü bina ise binanın etrafını komple seçiyorsunuz. Düzeltilen fotoğraf ise sağ tarafta açılacaktır. Düzenlenen yeni fotoğrafı kaydetmek için sağ bölümde yer alan kaydet butonuna tıklamanız yeterlidir.

Perspective İmage Correction İndir

http://sourceforge.net/projects/perspectiveimg/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.