3G Servisleri Telefonuma Nasıl Gelecek?

3G Servisleri Telefonuma Nasıl Gelecek?

daha önce sistemlerinin sadece ses ve küçük boyutta data iletişimi sağladığından bahis etmiştik sitemlerde ise görüntü ses ve daha büyük boyutlarda data iletişimi sağlamaktalar peki bu iletişimi nasıl sağlıyorlar…

Bu elektriğin bazı ülkelerde 110 Volt bazı ülkelerde 200 volt olması gibi bir tercih durumudur. Kısaca bizim ülkemizdeki üçüncü nesil ağlarda kullanılacak sinyal iletişim biçimi IMT 2000/UMTS olarak tanımlanıyor.

Türkiye UMTS tipi bir ağ üzerinde (IMT 2000) çalışacak ancak her operatörün farklı bir sinyal frekansı olacaktır. Alacağınız telefonların ya da var olan üçüncü nesil telefonların bu tip ağları destekliyor olması gerekiyor. Eğer elinizde daha önce üçüncü nesil ağ destekleyen telefon varsa, bu telefonların üreticilerine ait web sitelerinden özelliklerini kontrol etmeniz ya da operatörü arayarak uyumluluğu konusunda bilgi almanız mümkün.

Üçüncü nesil ağlardaki servislerin desteklenebilmesi için telefonun vermiş olduğu yazılım desteği de büyük önem taşımaktadır. Çoğu eski 3G telefon, görüntülü arama yapmanıza izin verecektir. Ancak görüntülü arama haricinde, diğer servislere dahil olabilmeniz (Örneğin TV hizmetleri, online yayın yapan radyolar, evinizi kontrol eden kameralara bağlanmak, canlı borsa yayın vb.) o telefonun sağlamış olduğu yazılım desteğine bağlı olacaktır. TV seyredebilmek için TV yayınlarının yeterince hızlı bir dijital ağ (3G ağı) telefonunuza ulaştırılması yeterli olmayacaktır.

Telefonunuzun bu verileri işleyecek işlemci gücüne ve zengin yazılımlar için uygun bir yazılım platformu sunması gerekmektedir. Örneğin üçüncü nesil ağlarda kullanılacak bir Borsa takip yazılımı Java üzerinde yazılmışsa, neredeyse tüm Symbian işletim sistemi taşıyan telefonlarda çalışacaktır. Ya da Windows Mobile işletim sistemi için yazılmış olan bir yazılım pek çok telefonda sorunsuz işe yarar. Ancak bu tip yazılım platformlarına bağlı olmayan eski bir telefonunuz varsa, problem yaşayabilirsiniz.

Konu İle Alakalı Bu yazılar da işinize yarayabilir göz atmanızı öneririz;

GSM Standartları ve Teknolojik Gelişmeleri

WAP, EDGE, GPRS Destekli Telefonum Var 3G Uyumlu Mu Oluyor?

3G Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

3G Ağlarla, Kablosuz Ağlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Telefonuma Nasıl Gelecek?

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Nevin:ceyizcigelin@gmail.com kime ayit...
  • ömer:blog devretmek isteyen bana verebilir...
  • Ayla:Sifre 7542 ben aradim oldu...
  • Ayla:Ben yaptim oldu sifre 7542...
  • admin:Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kul...
  • Cengiz:Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir