Android Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır

Android Bellek Tasarrufu Nasıl Yapılır

Android işletim sistemi özellikle cep telefonu ve tablet bilgisayarlar ile piyasayı hızla kaplamaya başladı. Android işletim sisteminde uygulamaların yüklenmesi ve çalışmasında bellek oldukça önemli bir faktör. Özellikle indirme yaparken Android kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı “indirmek için yeterli bellek alanınız yok” şeklinde uyarı ile karşılaşıyorsanız sizin için hazırladığımız bu rehber tam size göre.

Andorid işletim sistemine sahip cihazlarda belleği boşaltabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan mutlaka kaldırmalısınız. Bir diğer önemli yöntem ise işletim sisteminiz üzerinde yüklü olan uygulamaları Hafıza kartına taşımalısınız. Bu yöntem etkilidir ancak her uygulama hafıza kartına taşınamıyor bazı uygulamalar Anroid işletim sisteminin yüklü olduğu belleğe yani root’a yüklü olması gerekiyor. Diğer ve son yöntem ise uygulama önbelleğini silerek belleğinizde yer açabilirsiniz..

Android Uygulamaları Hafıza Kartına Nasıl Taşınır:

Android işletim sistemindeki uygulamaları hafıza kartınıza aktarmak için ücretsiz olarak sunulan App 2 SD adlı uygulamayı yükleyerek uygulamalarınızı dahili bellekten hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak ilk önce uygulamayı telefonunuza yükleyiniz. Uygulamayı cihazınıza yükledikten sonra ilk çalıştırdığınızda telefonuz da uygulamalar tarafından kullanılan gereksiz çerez dosyalarını silmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu uyarıyı kabul ediniz. Bu nedenle gereksiz çerez dosyalarını silerek mobil cihazınız üzerinde ekstra boş alan açabilirsiniz. Bu uygulama mobil cihazınız ve harici hafıza kartınız üzerinde bulunan tüm uygulamaları algılar. Sonrasında tek yapmanız gereken şey istediğiniz uygulamaları hafıza kartınıza taşımak olmalıdır.

App 2 SD Uygulama İndir

Android Uygulama Önbelleği Nasıl Silinir:

Bazı oyun ve uygulamalar ön belleği gereksiz yere doldururlar. Bu nedenden dolayı ara ara önbelleği boşaltmalısınız. Android işletim sisteminizin önbelleğini boşaltmak için “Ayarlar” menüsü altından “Uygulamalar” sekmesine tıklıyorsunuz. Daha sonra incelemek istediğiniz uygulamanın üzerine tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan menüde uygulamayla ilgili bir çok bilgiye ulaşma imkanına sahipsiniz. Uygulamanın kullandığı geçici dosyaları kaldırmak için “Verileri temizle” butonuna basarak önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.