Cep Telefonunda Yapılması Gereken Güvenlik Önlemleri

Cep Telefonunda Yapılması Gereken Güvenlik Önlemleri

Cep telefonunda güvenlik, akıllı cep telefonlarının güvenliği nasıl sağlanır? Son zamanlarda akıllı cep telefonlarının satışlarının klasik cep telefonlarını geçtiğini satış verilerinden biliyoruz. Akıllı cep telefonları tıpkı bilgisayarlar gibi çeşitli programlar yüklenebiliyor, internete girebiliyor. Haliyle bilgisayarlarda olan virüs gibi casus yazılımların cep telefonlarında bulaşma ihtimali bulunuyor. Her akıllı cep telefonu tıpkı bilgisayarlar gibi IP numarasına sahipler. IP no bilenen cihaza ne yaparsanız yapın bir şekilde erişim sağlanır. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunuyor.

Seyahatte çoğu kişinin ilk yaptığı iş tablet bilgisayarı veya cep telefonu internete bağlamak için ücretsiz bir wi-fi noktasına erişmekİ Peki bu konuda güvenliğinizi hiç düşündünüz mü? İşte seyahat ederken güvenliğinizi korumanıza yardımcı olacak 10 güvenlik tavsiyesi..

Cihaz hırsızlarından korunun- Akıllı telefonları tatilde her an yanınızda bulundurmanız mümkün gözükmeyebilir. Bu nedenle kaybolan telefonunuzun, tabletinizin ya da dizüstü bilgisayarınızın yerini belirlemek için GPS izlemeyi ve cihazınızı bulamadığınız zaman içinde bulunan tüm verileri silmenizi sağlayacak uzaktan temizleme yeteneğini etkinleştirmeyi öneriyor. Bazı güvenlik yazılımları ile bunu gerçekleştirebilirsiniz

Cihazınızdaki kişisel bilgilerinize erişimi engellemek için bir geçiş kodu ile çalışan ekran kilidi kullanın.

Tüm cihazlarınızı güvenlik altına alın. Dizüstü bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların hepsi güvenlik risklerine karşı aynı duyarlıkta. Siber suçlular, bir bağlantı üzerinden transfer edilen kullanıcıların bankacılık bilgileri, hesap parolaları veya kişisel tanımlanabilecek diğer tüm bilgiler gibi verileri yakalamak için çoğunlukla halka açık ağları gözetler.

Kendi VPN bağlantınızı kurun. Kablolu ya da kablosuz, halka açık bir wi-fi bağlantısından veya otelinizin internetinden faydalanırken, mutlaka bu VPN’i kullanın. Siber suçluların hiçbir şeyden kuşkulanmayan misafirler üzerinde zararlı etkinlikler gerçekleştirmek üzere otellerin internet bağlantılarını kullandıkları bir gerçektir, unutmayın

Parolasız wi-fi kullanırken çok dikkatli olun. Bir kafede veya havaalanında wi-fi bağlantısı yapmaya çalışırken, erişim noktası adı ve IP adres bilgilerini mutlaka bir çalışana sorarak, ortak bir bağlantı imkanı olup olmadığını doğrulayın. Bazı kötü amaçlı kullanıcılar, kablosuz bağlantı sunan mekanların adına benzer isimler kullanarak, sahte wi-fi bağlantıları oluşturmuş olabilir.

Halka açık wi-fi bağlantısı kullanırken, Facebook, Twitter, bankacılık sayfaları gibi kimlik ve kişisel bilgilerinizin sızdırılabileceği veya kredi kartı bilgilerinizin depolandığı sitelere giriş yapmayın. Hassas bilgiler içeren sitelerden birisine mutlaka giriş yapmanız gerekiyorsa, sosyal ağlar, çevrimiçi alışveriş veya bankacılık siteleri dahil, hücresel ağ üzerinden bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

Tüm cihazlarınızda güvenilir bir anti-virüs programı kullandığınızdan emin olun.

Çevrimiçi bankacılık hizmetleri, kişisel hesaplarınız veya çevrimiçi alışveriş için ortak bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Bu bilgisayarlarda tuş vuruşlarını izleyip kaydedebilen ve internet trafiğini kesebilen çok sayıda casus yazılım programı çalışıyor olabilir.

Bilgilerinize erişilmesini veya alıkoyulmasını engellemek için, bluetooth hizmetini sadece gerektiği zamanlarda açık tutun.

Varış noktanızda mobil 3G kablosuz erişim alanı kiralayarak, güvensiz bağlantı riskini ve dolaşım ücretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir