Cep Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Cep Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Eğer cep telefonunuz çalınır ise çalan kişi telefonunuzu kullanmak yerine satma yoluna gidecektir. Bu durumda telefonunuz bir baz istasyonundan sinyal alacaktır ve GPS özelliği olmasa bile baz istasyonu yardımı ile yer tespiti yapılabilmektedir. Daha önce akıllı cep telefonları çalınırsa GPS ile yer tespiti ve verileri silebilmeniz için uygulamalar tanıtmıştık, bu yöntemde ise cep telefonunuz hangi mark ve model olursa olsun geçerli bir yöntemdir. Cep telefonunuzun çalınması halinde yapmanız gereken ilk şey;

Cep telefonununuz çalındığında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 444 9 777 veya 0312 232 23 23numaralı telefonlarına müracaat edebilirsiniz. Burada sizden istenen bilgileri veriyorsunuz ve bu kurum telefonunuzu birinin kullanması halinde bu telefon çalıntı bir telefondur mesajı gönderiyor. Telefonunuzun faturası ve imei numarası ile Cumhuriyet Savcılığına başvuruyorsunuz ve telefonunuzun yerini kolayca tespit edilebiliyor.

Eğer cep telefonunuz çalındığı an operatör ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirmezseniz hırsız tarafından yapılan aramalardan sorumlusunuz. Yani yaptığı görüşmelerin ücretini ödemek zorunda kalırsınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.