ÇİN MALI CEP TELEFONLARINA DİKKAT

ÇİN MALI CEP TELEFONLARINA DİKKAT

Çin malı cep telefonları piyasada ağırlığını iyice hissettirmeye başladı. Firmalar Çin’deki taklitçi firmalar yüzünden ürünlerini tanıtmaya bile korkar oldu, daha ürünün kendisi piyasaya çıkmadan Çin’den taklidi gelip vitrinlerdeki yerlerini almaya başladı. Çin malı ürünlerin özellik olarak orijinallerinden bir farkı bulunmamakla birlikte ekstra özellikler bile ekleniyor.

Çin üretimi telefonların, gerekli testler yapılıp, belli kriterleri karşılayarak ithal edilmediğinden, kullanımının sağlık açısından sakıncalı olduğuna dair sürekli medya ve internet sayfalarını süsleyen haberler çıkmış çok azda olsa Çin malı cep telefonlarına ufakta olsa bir darbe aldı ama yükselişi durdurulamadı.

Peki gerçekten bu telefonlar zararlımı ucuz olması amacıyla üretilen bu telefonların, kullanım sırasında yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığını tehdit eder boyutta olup olmadığı bilinmiyor. Ayrıca, üretildiği malzemelerin kanserojen ya da başka etkileri bulunup bulunmadığı konusunda da herhangi bir bilgi yok tüketici bu ürünlerde bu tür ayrıntılara dikkat etmeli.

Çin malı ürünlerini satın aldığınız taktirde bozulması veya herhangi bir problemde tekrar geri götürebilecekleri bir kurum yok bir cep telefonunu satın alırken ne kadar test ederseniz edin 2-3 gün sonra arıza verebilir bu türden bir durumda cihaz elinizde kalacaktır.

Nokia, Sony Ericsson, Samsung, Philips, Motorola, gibi popüler markaları anında kopyalayan Çin firmaları isimde çok küçük oynamalar yaparak tüketiciyi aldatmaktalar tabi bu durum satıcılarında işine gelmekte kullanıcıları ürünü satın alırken isime ve garanti belgesine mutlaka dikkat etmelidirler