iOS ve Android Karşılaştırması

iOS ve Android Karşılaştırması

mu mi? ve arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha hızlı? Bu durum aslında ile Samsung, HTC, LG, Sony, Motorola, General Mobile gibi daha pek çok firmayla kıyaslamak gibi bir şeydir. Peki bu duruma ne sebep olmaktadır? Android açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Bu nedenle akıllı cep telefonu üreten firmalar kendi işletim sistemini üretmek yerine zaten piyasada tutmuş olan, Google’nin satın aldığı ve geliştirdiği, kullanıcılar tarafından sevilen Android işletim sistemini tercih etmektedirler. Apple firması ise ürettiği akıllı cep telefonu için kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanmaktadır. Bu yazılım açık kaynak kodlu değildir. Bu nedenle diğer firmalar kullanamıyorlar. Peki Hangi işletim sistemini tercih etmeliyiz.

iOS vs Android Hangisi Daha Hızlı

iPhone ve diğer cep telefonlarını kıyasladığınız zaman, iPhone cep telefonlarının teknik özellik bakımından Androd işletim sitemli cep telefonlarına göre çok daha düşük özelliklere sahip olduğunu görürsünüz. En yüksek donanım özellikli Androd’li bir cep telefonu oldukça hızlı çalışmaktadır. Çünkü çok yüksek RAM ve CPU özelliklerine sahiptir. Bunun sebebi de Android işletim sisteminin çok fazla kaynağa ihtiyaç duymasıdır. Oysa iOS’ta durum böyle değildir. Daha stabilize olduğu için yani tek bir modele özel üretildiği için çok daha hızlı çalışmaktır. Gelen güncellemeler doğrultusunda uzun süre dayanabilmektedir.

Apple Store ve Google Play Karşılaştırması

Akıllı cihazların ilk yaygınlaşmaya başladığı yıllarda uygulamalar ilk olarak App Storede yayınlanır ve belli bir süre sonra Google Play mağazasına gelirdi. Ancak Android kullanıcısının artması bu durumu değiştirdi. Artık Apple Store ile yarışır duruma geldi. İstediğiniz pek çok uygulamaya kolayca erişebiliyorsunuz. Android işletim sisteminin şöyle bir avantajı da bulunuyor. İstenilen uygulama eğer bulunduğunuz ülkede yayınlanmadıysa apk dosyasını indirip anında telefonunuza kurabilirsiniz.

 

 

iOS ve Android Güvenlik Karşılaştırması

Google Play Store üzerinde geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla sahte uygulama bulunuyordu. Apple Store’a göre daha kolay ve hızlı uygulama eklenebilen Google Play Store üzerinde çok fazla korsan ve sahte uygulama yer alıyor. Android geliştiricileri popüler gördüğü uygulamaları kopyalayarak benzer bir isimle Play Store’a kolaylıkla ekleyebiliyor. Korsan uygulamalarda da telefonunuzu çökertecek veya kimlik dolandırıcılığı yapacak pek çok uygulama yer alıyor.
android-ios-guvenlik
Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması güvenlik için en büyük zafiyetidir. Dışarıdan yapılacak müdahalelere iOS işletim sistemine göre daha açık durumda, bilgisayar üzerinde veyahut yükleyeceğiniz sahte uygulamalar üzerinden telefonunuz kolayca korsanların kontrolüne geçebiliyor. Ancak iOS işletim sisteminde bu durum Android’e kıyasla çok daha güveli hale getirilmiş. iPhone’de bilgisayar üzerinden işletim sistemi dosyalarına erişemezsiniz. Ancak Android’li cihazlarda durum böyle değildir. Kaynak dosyalara kadar erişim imkanınız bulunmaktadır. Buda korsanların iştahını kabartan bir durumdur.

Android’den İOS’a Geçişte Farklılıklar

Android işletim sisteminde kullanım açısından daha pratiklik olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımını beğenmediğiniz an bir Luncher yükleyip istediğiniz şekilde bir stil belirleyip kullanabilirsiniz. Tabiki bu iPhone içinde geçerli ancak Android’de çok daha gelişmiş ve çok fazla seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

ios-mesajlasma-ekraniiOS uygulamalara çok fazla yetki vermediği için size gönderilen bir resim galerinizde yer alır. Mesela sohbet ortamınızdan gelen bir karikatür galerinizdeki çocuğunuzun resmi ile yan yana gelir. Android’de her uygulama kendisine bir klasör açar ve resimler bu klasörde arşivlenir. Böylece resim ayıklamakla uğraşmazsınız.

Mesaj yazarken hatalı bir bölümü düzeltmek istediğinizde, Android işletim sisteminde o noktaya dokunarak imleci anında istenilen kısma getirebilirsiniz. Ancak iOS’ta bu mümkün değil. İmleci getirebilmek için önce bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Büyüteç çıkıyor ve sağa sola kaydırarak istediğiniz noktaya getiriyorsunuz. Hiçte pratik değil bir yöntem değil.

 

Özet: Önce Android daha sonra iOS işletim sistemi kullanmış biri olarak, iOS işletim sisteminin performansını daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Donma ve kasılmalara karşı çok daha iyi performans gösteriyor. Android’de ise sürekli olarak bir üst sürüm çıkıyor. Bu hızı yakalaya bilmek için donanım özellikleri yüksek bir cep telefonu almanızı öneririm. Aksi halde bütçenizi düşünüyorsanız düşük modellere yüksek Android sürümlerini yükleyerek bir yere varamazsınız. Birde işin uygulama kısmı var. Ücretli bir uygulamayı Android için apk dosyasını internetten hemen bulup deneme şansına sahipsiniz. Ancak bunu iOS için yapamazsınız. Ya satın alacaksınız yada ücretsiz alternatifini bulacaksınız. iOS’un en büyük handikapı olarakta bakabilirsiniz bu duruma fakat şöylede bir durum var güvenlik için bu şekilde olması şart, zira Android kullanıcıları kaynağı belli olmayan apk dosyaları yüzünden çok çekmektedirler.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Zehra:Merhabalar benim telefonum format oldu YouTube kan...
  • Muhammed polat:Sizde varmı bu fotoğraf makineden almak istiyorum...
  • Muhammed polat:Nereden aldınız acaba bilgi verebilir misiniz yada...
  • Nurcan:Hesabimi sildim şimdi geri alamıyorum...
  • Mahmut KüRDÜ:Hesabımın tekrar açılmasını rica ediyorum lütfen ç...
  • efe:bazı filmleri otomatik almıyor. diyelim 300 filmin...