İPhone Yavaşladı Nasıl Hızlandırabilirim

İPhone Yavaşladı Nasıl Hızlandırabilirim

iPhone hızlandırmanın yolları nelerdir? İphone yavaşladı nasıl eski haline getirebilirim. iPhone akıllı cep telefonu rakiplerine göre daha stabil bir işletim sistemi kullandığı için çok daha hızlı ve yüksek performans gösteriyor. Güncellemeler, sürekli bilgi yüklemesi haliyle bu telefonlarda da yavaşlamaya neden olmaktadır. Bu makalemizde sizlere iPhone cep telefonarı nasıl eski haline getirebileceğinizi anlatacağız. İşte cihazınızın hızlanmasına yardımcı olacak bazı öneriler.

iphone-ekran-goruntusu

Eski Fotoğrafları Yedekleyerek Telefonun Hafızasında Yer Açın

iPhone cep telefonlarının gelişmiş kamera özellikleri nedeniyle tek bir fotoğrafın bile oldukça yüksek alan kaplamaktadır. Hemen her gün çektiğiniz fotoğraflar artık cihazınızın yazılmını dahi etkileyecek boyuta gelmiş olabilir. Bu nedenle hemen tedbirinizi almanız gerekiyor. Fotoğrafları iPhone telefonunuzu doğrudan bilgisayara bağlayıp sabit diskinize gönderebilir veya iCloud hesabınıza fotoğrafları yedekleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

İphone hızlandırma adımlarından bir diğer önemli hamlede kullanmadığınız uygulamları kaldırmaktır. Kullanırım diye indirip yüklediğiniz, fakat daha sonra hiç yüzüne bile bakmadığınız yüzlerce uygulama telefonunuzda gereksiz yere alan kaplıyor ve işlemcinizi yoruyorsa, telefonda kalmasınında bir anlamı yok, bu nedenle hemen kaldırmanız gerekiyor. Bunun için önce hangi uygulamanın telefonunuzda ne kadar yer kapladığını kontrol edin.

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı kısmından Saklama Alanı bölümündeki ‘Alanı Yönet‘ seçeneğine tıklayın. Burada karşınıza çıkacak listede uygulamalar kapladıkları alan bilgisiyle karşınıza çıkacak. Çok yer kaplayan; ancak işe yaramayan uygulamaları bu bölümden silin.

Eski Mesajları Silin

Artık günümüzde SMS pek kullanılmasada bankalar, bağazalar, GSM Operatörleri gibi kurumlardan gelen SMS’ler birikip yüzlere hatta binlere ulaşmaktadır. Gereksiz yere telefonunuzda saklanmaktadır. Özellikle bu SMS’lerin içinde artık MMS tipi görüntüler de oldukça kullanılmaktadır. Bu mesajlar ciddi anlamda yer kaplamaktadır.

SMS’leri her ay silinmesi talimatını verirseniz özellikle çaba göstermenize gerek kalmaz ve 30 günde bir SMS’leriniz temizlenir. Bunun için Ayarlar > Mesajlar > Mesajları Tut bölümüne girip dilediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz.

İnternet Tarayıcınızı Temzileyin

iPhone kullanıcıları genellikle Safari kullanmaktadırlar. Safari’yi hızlandırmak için çerezleri ve ön bellekteki dosyaları silmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil bölümüne tıklamalısınız.

Otomatik Güncelleştirmeleri kapatma

iPhone’da yer alan sürüyle uygulama, her hafta neredeyse güncelleme alıyor. Bu da iPhone’unuzun olur olmaz her yerde uygulamaları güncelleştirmeye çalışmasıyla sonuçlanıyor. Arkaplanda yapılan bu güncelleştirmeler ise iPhone’lara olumsuz yansıyor.

Bunu önlemek ise otomatik güncelleştirme ayarını kapatmakla mümkün. Önce Ayarlar > iTunes Store ve App Store bölümüne girin. Daha sonra Otomatik İndirmeler bölümü altında bulunan “Güncellemeler” bölümü yeşil görünüyorsa, pasif konuma getirin.

Otomatik Wi-Fi Arama Özelliğini Kapatın

iPhone standart olarak geldiğinde sürekli WiFi ağı arar. Bu durum aynı zamanda bataryanızın tükenmesine neden olur. Bunu önlemediğinizde sürekli telefonunuzun WiFi ağı aradığını, mekan değiştirdiğinizde size bu ağları önerdiğini, daha önce girmiş olduğunuz bir ağa tekrar otomatik bağlanır. Ayarlar > Wi-Fi > Ağlara Katılmadan Sor bölümünü pasif konuma getirerek bu durumu değiştirebilirsiniz.

iPhone Telefonunuzu Arada Bir Kapatıp Açın

Telefonunuzun aslında bir cep bilgisayarı olduğunu düşünecek olursanız konuyu daha iyi anlayabilirsiniz. İşletim sisteminin kapanıp yeniden yüklenmeye ihtiyaç duyar. Her gün yapamasanızda en azından haftada birkez iPhone cihazınızı yeniden kapatıp açmanız gerekiyor. Telefonunuzun performansına olumlu yönde faydası olacaktır.

Isınan iPhone Performans Düşüklüğü

Elektronik cihazların ortak özelliği arasında ısının negatif etkisi bulunmaktadır. Çok fazla uygulamalarla haşır neşir olduğumuz zaman özellikle oyunlarda cihazınızın ısındığını göreceksiniz. Böyle durumlarda iPhone’dan çok hızlı olmasını beklemek çok doğru olmaz. Telefonunuzu dinlendirmeli ve soğuması için ona zaman tanımalısınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar