sms ile Gelen Virüs Nasıl Temizlenir

sms ile Gelen Virüs Nasıl Temizlenir

Son zamanlarda hızla artan virüsler artık yönlerini cep telefonlarına yönelttiler. Bunun en büyük nedeni cep telefonu ile internete girenlerin sayısının giderek artmasıdır.  Daha önceleri e-postalarda aktif olan virüslerin SMS yoluyla cep telefonlarına yayılmaktadır. Bu tip mesajlar kullanıcılara “Arkadaşlık sitemize kaydınızı onaylıyoruz, günde 2 dolar ödemeniz var. Ödemediğiniz takdirde siparişiniz iptal edilecektir” seklinde bir SMS mesajı atılıyor. Bu ve benzeri mesajlarla kullanıcıyı istedikleri bir internet sitesine yönlendirdiği ve kullanıcının siteye girmesiyle birlikte casus yazılımların ve virüslerinin web uyumlu telefonlarına sızmaktadır. Casus yazılımların bulaştığı cep telefonu, sahibinin kontrolünden çıkar ve hacker`larin kontrolüne geçer.

Mesajdaki bağlantı adresi tıkanıldığınızda cep telefonunun kontrol edilebilmesine izin veren truva atı programını indiriliyor. Bu casus yazılımı cep telefonunuzdan temizlemelisiniz. Bunun için aşağıdaki antivirüs programlarında bir tanesini kullanabilirsiniz.

Nokia Cep Telefonları İçin

Kaspersky Mobile Security 9, mobil yaşamınızı korur. ∙ Hırsızlık Koruması – cihazınız kaybolduğunda/ çalındığında yerini bulun, cihazınızı uzaktan engelleyin veya silin ∙ Gizlilik Koruması – özel kartvizitleri gizleyin, tek tuşla görüntülenen SMS’ler ve arama günlükleri ∙ Veri Şifreleme – dosyalarınızı şifreleyin ∙ İstenmeyen Posta Engelleyici ∙ Virüsten Korunma ve Güvenlik Duvarı – kötü amaçlı yazılım ve mobil dolandırıcılık önleme ∙

http://store.ovi.com/content/61970?clickSource=search&pos=1

Android İşletim Sistemli Cep Telefonları İçin

Kaspersky Mobile güvenlik en zararlı yazılımlardan bile sizi korur. Kaspersky Mobile Security Lite size telefonu zararlılara karşı bloke eder. Temel hırsızlığa karşı savunma sağlar. Ayrıca kolayca istenmeyen SMS metinleri ve aramaları filtreleyebilirsiniz. Onlar telefonunuza zarar önce bulut tabanlı güvenlik tarayıcı ile Artı, Anti-Virus Lite olası zararlı uygulamalar konusunda sizi uyarır. Telefonunuzu zarar etmeden önce potansiyel olarak kötü niyetli uygulamalar için sizi uyarır. Kaybolması ya da çalınması durumunda uzaktan telefonunuza erişim imkanı verir.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kms.free&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rbXMuZnJlZSJd

Cep Telefonum Açılmıyor Ne Yapmalıyım

Eğer cep telefonunuzu virüs bulaştıktan sonra açamıyorsanız içerisine antivirüs yazılımı da yükleyemezsiniz. Bunun için bu casus yazılımı dışarıdan müdahale ederek temizlemelisiniz. Bunun için ise ilk önce bilgisayarınıza güncel bir antivirüs programı yükleyiniz. Daha sonra cep telefonunuzu kablo ile bağlayıp virüs taraması yapınız. Casus yazılımları temizledikten sonra sisteminiz zarar görmüş olabilir. Cihazınızın markasına göre yönetici programını kullanarak içerisindeki işletim sistemini güncelleyiniz. Böylece cep telefonsuzu tekrar kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. muhamed ay dedi ki:

    biri ni n ismine ve telofonunua virus girsin

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.