Akım Koruyucu Priz Nedir İşe Yarıyor Mu

Akım Koruyucu Priz Nedir İşe Yarıyor Mu

Şok önleyiciler, akım koruyu priz (surge protector) ülkemizde tanınmaya, bilgisayar ve çevre birimleri satan büyük mağazalarda yer almaya başladı. Bu cihazlar voltaj dalgalanmalarının zararlarını engellemek için kullanılan cihazdır. Bilgisayarınızı ve diğer değerli elektronik gereçleri elektrik dalgalanmalarından ve şoklardan koruyan bu gereçler genellikle çoklu priz görünümünde olurlar. Birçoğunun üstünde birden fazla topraklı priz yuvası, ağ kablosu ve telefon hattı girişi bulunur. Bu ekstra yuvaların bulunmasının sebebi, elektrik şoklarının sadece şehir geriliminden değil telefon kabloları üzerine düşen yıldırımlardan da gelebilmesidir.

Akım Koruyucu Prizler

Bir ürünün pahalı olması her zaman onun kaliteli olacağı anlamına gelmiyor. Pahalı şok önleyicilerin üzerinde bulunan durum ışıkları maalesef bilgisayarınızın güvencede olduğunu garantilemez. Bir şok önleyici satın alırken kutu ambalajı üzerinde UL 1449, TSE, CE, TÜV sertifikalarının bir ya da birkaçının bulunmasına dikkat etmeniz doğru olur.

Bilgisayarınızı korumak için çok az elektrik tüketen bu gereçlerden bir tane satın almanızı öneririz. Şok önleyicileri elektronik cihazlarınızı fazla voltajdan korurlar, genellikle voltaj yükseltme gibi bir yetenekleri yoktur. İçlerindeki zener diyot, metal oksitli komponent veya benzeri bir bileşen sayesinde şebekeden gelen fazla gerilimi toprak hattına iletirler. Şebekeden gelen voltaj belirli bir değerin üstüne çıktığında içlerindeki sigorta yanarak bağlantıyı koparır. Öte yandan şok önleyicilerin, elektrik kesilmelerine karşı bir faydalarının olmadığını bilmelisiniz. Bilgisayarınızı kullanırken elektriğin kesilmesi durumunda bilgilerinizi kaydedecek kadar zamanınız olmayacak ve bilgisayarınız anında kapanacaktır. Bunu önlemek için bir kesintisiz güç kaynağı (KGK – UPS) kullanabilirsiniz. Online KGK’lar aynı zamanda şebekedeki dalgalanmaları şok önleyicilerden çok daha etkili biçimde filtreleyebilmektedir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Benim bilgisayarım taktığımda dolum yapıyor yazısı...
  • SUAT DURMUŞ:Çok teşekkürler.Bilgisayarımdaki bu özellik yakın ...
  • hilmi:bende a530 hiç bişey yapamıyom çok kötü bilgisayar...
  • Duygu:Sifremi unuttum youtube yardimci olurmusuniz...
  • abdullah:vestel vtab7 lite 3 en son güncelleme kaç abi...
  • Ahmet yazıcı:Peki imei kayıtını eski bir telden kaydettiler,yaz...
  • Emir:Bendede aynı sorun var düzeltebildinmi...
  • Osman:sizin yazacağınız yönergeye yazayım...saçmalık.....
  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...