AOC i2252Vwh ve i2352Vh Teknik Özellikleri

AOC i2252Vwh ve i2352Vh Teknik Özellikleri

AOC ucuz ve kaliteli slagonu ile iki yeni modelini piyasaya sundu. IPS panellerin oldukça pahalı ve sadece profesyonel uygulamalarda harcanan paraya değer olurlardı. Bu artık geçerli değil: AOC, çekici tasarımlı 54,6 cm/21,5″ ve 58,4 cm/23″ i2252Vwh ve i2352Vh modellerini piyasaya çıkararak, hem büyüleyici bir görüntü kalitesine hem de bireysel kullanıcıların da satın alabileceği bir fiyata sahip olan iki düz ekran sunuyor. IPS’in arkasında tam olarak ne var ve bu teknolojinin özellikleri neler

Prensip olarak, IPS panellere (In-Plane-Switching) sahip monitörler, geleneksel TN (Twisted Nematic) teknolojisine sahip ekranlara kıyasla daha yüksek kontrast oranlarına sahip parlak görüntüler sağlar. Ayrıca bu monitörler, daha geniş bir perspektifteki (yatay/dikey olarak 178°ye kadar) yüksek renk stabilitesinin yanı sıra, renklerin (16,7 milyon) zengin ve doğal ve gri seviyelerinin son derece sofistike gösterimi ile kullanıcıları etkiler. Bunun aksine TN paneller sadece 170°lik bir perspektif ve sadece 16,2 milyon renk sunar.

Bileşimlerine gelince, IPS paneller sıvı kristallerin düzenlemesi açısından TN panellerden farklıdır. Sıvı kristaller TN modellerde 90° bükülü ve tipik bir vida biçimine sahipken, IPS panellerdeki sıvı kristal molekülleri bir katman halinde ve ekranın yüzeyine paralel olarak hizalanmıştır. Elektrotlar yoluyla gerilim oluştuğunda, moleküller ışığın çıkabileceği, yani pikselin parlayacağı şekilde kendilerini ayarlarlar. Parlama sırasında kristaller göze göre daima aynı konumda kalırlar, böylece perspektif değişse bile renkler ve kontrast sabit kalır.

İkna edici avantajlar

IPS teknolojisinin avantajları, kullanıcı için çok açıktır: Olağanüstü renk stabilitesi ve geniş renk spektrumu sayesinde, hem amatör hem de profesyonel tüketiciler, örneğin görüntü düzenleme söz konusu olduğunda çok daha gerçekçi bir tabana sahip olacaktır. Ayrıca ekranlar, geniş görüntüleme açıları sayesinde, herhangi bir sıkıntı olmadan aynı anda çok sayıda kişi tarafından izlenebilirler.

Bu arada, bu durum spor sahneleri ya da aksiyon oyunları için de geçerlidir, çünkü 52ID serisindeki AOC modelleri 5 ms’lik bir tepki süresine sahiptir ve hızlı hareket eden sahneleri bulanıklaşma olmadan göstermektedir.

Bununla birlikte, IPS teknolojik bir yenilik değildir. 15 yıldan beri, profesyonel görüntü düzenleme, CAD/CAM, masaüstü yayıncılık ve tıp gibi bir dizi geniş kapsamlı uygulamada kullanılmaktadır. IPS teknolojisine sahip ekranların üretimi daha önce nispeten daha pahalı olmuştur.

Günümüzde, bu ekranlar çeşitli nedenlerle daha düşük bir fiyata sunulabilmektedir: Dünya çapındaki bilgisayarlaşma nedeniyle, talep hızla artmıştır. Bu sayede, daha fazla sayıda üretim ile daha iyi satış koşulları sağlanmış ve bu koşullar tüketicilere yansıtılmıştır. Ayrıca, en yeni üretim süreçleri asgari ıskarta oranları sağlamakta ve böylece üretim maliyetlerini dikkate değer ölçüde düşürmektedir.

i2252Vwh ve i2352Vh modellerine kısa bir bakış

Siyah renkteki bu ince Full HD modeller LED arka aydınlatmaya ve VGA, DVI ve HDMI girişlerine sahiptir. Bu sayede, çok sayıda multimedya kaynağı ve yüksek çözünürlüklü içerik için son derece iyi bir donanım sunarlar.

5 ms’lik tepki süresinin yanı sıra IPS’ye özel geniş görüntüleme açıları, yüksek parlaklık ve kontrast değerleri (250 cd/m² ve 1.000:1 / 20.000.000:1) sayesinde, ekranlar mükemmel görüntü kaliteleri ile kullanıcıları etkilemektedir.

Monitörler hiç cıva kullanılmadan üretilmektedir. Ayrıca bu monitörler enerji-verimlidir ve mevcut uluslararası enerji standartlarını karşılamaktadır. Enerji tasarrufu ayarları, daha da az enerji tüketilmesine olanak vermektedir. Her iki ekran da Eylül ayının ikinci yarısında piyasaya sunulacaktır. Perakende fiyatları henüz belirlenmemiştir.

Görünüm

Geleneksel TN-teknolojisine sahip modellerin yanında, AOC beklentileri yüksek hedef gruplar için gelecekte IPS teknolojisine sahip başka modeller de sunacak ve böylece marka-ürünler portföyünün değerini önemli ölçüde arttıracaktır.