Ekranda Beliren Küçük Nokta

Ekranda Beliren Küçük Nokta

Ekranda sabit kırmızı nokta, ekranda görünen küçük siyah nokta, ekrandaki minik beyaz noktanın sebebi nedir? Bu noktayı nasıl yok edilir? Bu noktaların sebebi ölü yada sıkışmış pikseldir. Bir piksel üç adet bileşenden oluşur. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi’dir. Ölü piksellerde piksel veya alt bileşenler kapalıdır. Sıkışmış pikselde ise alt piksellerden birinde yada bir kaçında sorun olduğu anlamına gelir. Ekranda oluşan noktaların sebebi genelde bu noktaların arıza vermesidir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Üreticinin şartname ve garanti koşullarına göre hareket etmeniz gerekiyor. Eğer tek bir ölü pikselde bile değiştirme garantisi varsa şanslısınız demektir. Aslında bir değil de birden fazla nokta böyle sorun çıkartsa ekranın değiştirilme şansı daha yüksek olacaktır. Fakat garanti süreniz çoktan geçti ve artık iş başa düştüyse neler yapabileceğinize bir göz atalım.

, pikselin görevini hiç bir şekilde yerine getirememiş olmasından dolayı meydana geldiği için herhangi bir tamir etme yöntemi bulunmuyor aslında. Fakat o noktanın mi yoksa takılmış bir piksel mi olduğunu bilmezsiniz. Eğer takılmış pikselse erkanın verdiği bölgeye dokunuş yaparak bu sorundan kurtulma ihtimaliniz var. Bu dokunuşları ekranın arka planında siyah bir renk varken yapmanız önerilir. Diğer renklerde ekranınız zedelenebilir. Ölü veya sıkışmış pikselin olduğu bölgeyi yumuşak bir bezle hafiften masaj yapın. Eğer sonuç alamazsanız yine aynı bölgeye küçük vuruşlar yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bunları yaparken dikkatli olun çünkü bu ekranlar oldukça hassastır. Bu darbelerde geri dönüşü olmayacak şekilde hasar verebilirsiniz.

Ölü pikselleri onardığını iddia eden bazı programlar mevcut, ancak yazılımsal olarak ekrana müdahale edemezsiniz. Çünkü bu donanımsal bir arızadır. Yazılım ile ancak size görüntü veren birimi ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ekran arızası gidermek ise teknik olarak fiziksel müdahale ister.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş

Oy Vermeyi Unutmayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....
  • ayşe kanaç:merhaba eşime sahte hesaptan gönderilen mesajların...
  • Hakan Fatih:Arkadaşlar ya bu işi bilmiyorsunuz yada biliyormuş...
  • admin:Cihazınızı yeniden başlatın. Basit görünebilir, an...
  • Kübra:Ağ bağlantısı başarısız diyor yardım edin lütfen...