Ekranlardaki Tepki Süresi Nedir

Ekranlardaki Tepki Süresi Nedir

LCD, LED, Plazma ve Monitör gibi cihazların teknik özellikleri arasında yer alan tepki süresi nedir? Tepki süresi ne işe yarar ve cihazın diğer özelliklerinden ayıran farkları nelerdir? Tepki süresi nasıl olmalıdır ve tepki süresi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlere anlatacağız. Ekranlardaki tepki süresi yani yanıt süresi bazılarında 5ms bazıları 2ms bazılarında ise 1ms ve altına kadar düşmektedir.

Öncelikle tepki süresi nedir buna bir bakalım Tepki süresi, bir pikselin aktif durumdan pasif duruma geçip tekrar aktif duruma geçmesinde geçen süredir. Milisaniye cinsinden ifade edilir. Bir başka tabirle piksellerin siyahtan beyaz veya renkli konuma geçiş süresidir. Örneğin bir cihazın üzerinde tepki süresi 1ms diyorsa bu şu anlama geliyor, 1ms’de bir ekranınız tazeleniyordur yani her ms’de yeni bir görüntü ekrana yansıtılıyor. Düşük olması daha kaliteli olduğu anlamına geliyor. Ne kadar düşükse o kadar iyi görüntü anlamına geliyor.

Tepki süresi (Response time), ISO standartlarına göre ekran piksellerinin tamamen siyahtan önce tamamen beyaza ardından da yeniden tamamen siyaha dönmesi için gerekli zamandır. Günümüzde çıkan ürünler artık 1ms ve altında çıkmaktadır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.