IPTV Nedir Farkları Nelerdir

IPTV Nedir Farkları Nelerdir

IPTV nedir ve diğer televizyonlardan farkları nelerdir. Bu makalemizde son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve giderek yaygınlaşan IPTV’lerden bahis edeceğiz. IPTV televizyonun üzerin koyacağınız bir kutu ile internet üzerinden TV yayınlarını izleyebileceğiniz bir cihazdır. IPTV’ler dijital ve diğer karasal yayınlara göre çok daha kaliteli bir yayına sahip olduğu gibi sürekliliği açısından da IPTV’ler çok daha avantajlıdır. İnternet üzerinden yayın almak için gerekli cihazlar ve internet hızınız ise kaliteli olmalıdır.

IPTV Nasıl Çalışır

IPTV İnternet protokolü üzerinden (TCP/IPV4 – IPV6) görüntü ve ses aktarımı yapar. Bu sistem sayesinde kişilerin televizyon alışkanlıklarına göre reklam modelleri yapılabilecek. Artık günümüzde Televizyon istasyonları IP Video Server kullanarak Internet üzerinden kendi yayınlarının izlenebilme imkanı vermişlerdir. IPTV’nin bir çok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. IPTV yayını internet hattınıza bağlı olduğu için hattınızın kalitesi ve hızı tv yayınını etkileyebiliyor. Internet protokolünü kullanabilen Televizyonlar olduğu gibi (PC-TV), her hangi bir Televizyonunda Internet üzerinden gelen yayınları alabilmesi için IP TV Alıcıları (Set Top Box) geliştirilmiştir.

IPTV’nin Klasik Televizyondan Farkı Nedir

IP yani internet Protokolü üzerinden yayınlar alındığı için bu televizyonlar üzerinden o anda yayını izleyen kişilerle sohbet etme, yorum yapma gibi imkanlara sahipsiniz. IP numarası her cihazı özgü bir kimlik numarasıdır diyebiliriz. IPTV’ler için sürekli yeni uygulamalar geliştirilmektedir ve kullanıcı sayısı arttıkça daha da yaygın hale gelecektir. Karasal yayınlarda TV izleyicileri izlenemediği için istatistiksel yöntemlerle reyting ölçümlenmeleri yapılmaktadır. Ancak IPTV’ler çift yönlü olarak iletişime açık olduğundan bu ölçümleme bütün cihazlar üzerinden yapılabilecek.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.