Smart TV Akıllı Televizyonlar Hackleniyor

Smart TV Akıllı Televizyonlar Hackleniyor

Televizyonunuzdan evinizi izliyor olabilirler. Eğer bir Smart TV sahibiyseniz ve televizyonunuza bağlı bir kamera bulunuyor ise akıllı televizyonunuzun kontrolü korsanlar tarafından ele geçirerek sizi gözetleyebiliyorlar. Kullanmakta olduğunuz Smart TV ile internete giriyorsanız girdiğiniz ve kayıtlı olan şifreler korsanların eline geçiyor. Oturma odanız başkaları tarafında gözetleniyor. Dahili kamera ve mikrofona sızan hackerlar oturma odanızı gözetlediği gibi aynı zamanda evinizi dinleyebiliyorlar. Televizyonunuz kontrolü tamamen korsanların eline geçtiğinden o anki tüm bilgiler korsanların eline geçiyor.

Smart TV’lerin en büyük avantajları internete girebilme, sosyal ağlarda gezinebilmenin yanı sıra online alışveriş yapabilme imkanı vermesidir. Smart TV’ler neredeyse bir bilgisayarı aratmayacak seviyelere ulaştı durum böyle olunca da güvenlik açıkları bilgisayar korsanlarının cazibesini çekmeye başladı. Smart TV’niz ile girdiğiniz alışveriş sitelerine kaydolduğunuz şifre ve parolalar, sosyal ağlarda bulunan hesaplarınız, film kiralama servislerine ait kullanıcı adı ve parolalar, TV’ye takılan kameraların kaydedebileceği görüntüler, kullanıcılar için çok önemli ve gizli kalması gereken bilgileriniz korsanlar tarafından çalınabiliyor.

Bunlardan daha önemlisi ise internet bankacılığında kullandığınız şifreler ve sizin için önemli olan kimlik bilgilerinizin bu korsanların eline geçmesi ileride sizi zor durumda bırakabilir. Kısaca söylemek gerekirse artık virüsler ve zararlı yazılımlar, televizyonlara kadar ulaşmış bulunuyor. Çok yakında akıllı televizyonlar için de antivirüs yazılımları çıkmaya başlayacaktır.

Smart TV Bulaşan Virüslerden Nasıl Korunacağız

Öncelikle bilmediğiniz web sitelerine girmemelisiniz. Girdiğiniz her web sitesine ip adresiniz otomatik olarak kaydolur. Bu nedenle Smart TV televizyonunuza ulaşmak çok kolay olacaktır. Televizyonunuz için geliştirilen uygulamaları televizyonunuzun ilgili mağazası dışında bir yerden indirme yapmamalısınız. Mecbur kalmadıkça İnternet Bankacılığı, Online alışveriş yapmamalısınız. Televizyonlar için henüz bir Antivirüs programı geliştirilmediği için İnternet’e girmediğiniz zamanlarda bağlantınızı kapatınız. Böylece Televizyonunuza olan erişimi kapatmış olacaksınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.