Auto Exposure AE Nedir Ne işe Yarar

Auto Exposure AE Nedir Ne işe Yarar

Dijital fotoğraf makinelerinde, kameralarda ve bu özellikleri içerisinde barındıran cihazlarda adı sıkça geçen AE özelliği nedir ve hangi amaçlar için kullanılır bu makalemizde bunlardan bahis edeceğiz. AE kelimesi İngilizce Auto Exposure kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Kelimenin Türkçedeki manası ise otomatik pozlama anlamına gelir.

AE, mevcut ışık şartlarında dijital fotoğraf makinenizin ortama en uygun pozlamayı otomatik olarak yaptığı sistemin adıdır. Bu özellik genelde cihazlarda eklenir ancak gelişmiş cihazlarda manuel olarak ayarlayabilmenize imkan verir. Otomatik pozlama sisteminin üç tipi bulunmaktadır bular Programmed, ve .

Nedir

Herhangi bir sahne için doğru bir pozlama verecek diyafram ve çekim hızı çoklu kombinasyonlar ile sağlanır. Çoğu dijital kameralar kamera modu kadranında P ile gösterilir. Cihaz P modundayken otomatik olarak çekim hızı ve diyafram seçer. Örneğin, bir sahne f/2.8 ve 1/500 saniye çekim hızı ile fotoğraflanırken ayrıca f/5.6 ve 1/125 saniye arasında bir deklanşör hızı ile çekilebilir. Tam otomatik mod tarafından sunulan daha fazla kontrol isteyen fotoğrafçılar için iyi bir seçenektir.

Aperture Priority Pozlama Nedir

Aperture Priority, Açıklık Önceliği anlamına gelir. Av modundan Aperture Priority moduna geçtiğinizde kamera için uygun bir deklanşör hızı seçmelisiniz. Diyafram öncelikli mod kullanmanın ana amacı derinliğini kontrol etmektir. Diyafram önceliği ön, orta mesafe, hem arka plandaki nesnelerin obtüratör hızı genellikle önemsizdir. Geniş bir diyafram odakta arka plan dışarı atmak ve daha az rahatsız edici hale getirmek için istenen portre fotoğrafçılığında kullanılır.

Shutter Priority Pozlama Nedir

Shutter Priority yani Obtüratör Önceliği kadrajınızda bir anı dondurmak istediğinizde bu modda kullanmalısınız. Özellikle hareketli çekimlerde bu özellik kullanılır. Daha çok sporcuları veya hareket halindeki canlılar bu modda çekilir.

AE Lock Nedir

Bu mod oldukça önemli bir moddur. Cihazınızı AE Lock moduna getirdiğinizde otomatik olarak poz kilidi anlamına gelen bu ifade, çekimi yapmayı düşündüğünüz alan veya objeyi kadrajınıza aldıktan sonra deklanşöre yarım basıyorsunuz ve makinenizin o kısma pozlama olarak sabitlenmesi ve çekime hazır hale gelmesidir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
  • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
  • zz:ben bilgisiyardanım...
  • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
  • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
  • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
  • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
  • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
  • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...