Bulanıklık Önleyici ve Titreşim Azaltma Nedir

Bulanıklık Önleyici ve Titreşim Azaltma Nedir

Dijital fotoğraf makinelerinde bulanıklık önleyici ve titreşim emici özellik artık olmazsa olmazlardandır. Bu özellikler sayesinde en net görüntülere ulaşılabilir ve tripot olmadan da net fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraf çekme işlemi anı dondurmaktır ve o anı her zaman yakalama imkanınız olmayabilir. Çektiğiniz bir fotoğrafı en net bir şekilde yakalamak ve nesnelerin hareketinden ve sizin haraketliliğinizden dolayı oluşan görüntü kusurlarını sıfıra indirir.

Bulanıklık Önleyici Nedir

Bulanıklık önleyici yüksek hassasiyetten nesnelerin hareketinden kaynaklanan bulanıklık problemini ortadan kaldırır. Fotoğraf makinesindeki ISO ayarının yükseltilmesi objektifin daha fazla ışık hassasiyeti alması demektir. Bu nedenle hareket eden nesnelerin yakalanabilmesi için daha fazla deklanşör hızı gerekir. Bir diğer neden ise fotoğraf makinesinin hareket etmesidir. Optik görüntü dengeleyiciler, fotoğraf makinesinin titremesini algıladığı zaman doğru açıyı ayarlaması için objektifi hareket ettirerek her türlü fotoğraf makinesi hareketini telafi eden sensörler bulunur.

Titreşim Azaltma Özelliği Nedir

Fotoğraf makineniz hareket sensörlerini kullanarak hareketi önceden tespit edebiliyor. Fotoğrafın pozlanma aşamasında çeşitli araçlar kullanılarak tespit edilen bu hareket işleniyor. Bu özelliğin kullanımındaki amaç fotoğraf üzerindeki titreşimden dolayı oluşabilecek dalgalanmaları en aza indirmek ve sürekli çekim modun da en net fotoğraflara ulaşmaktır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.