Digital Zoom Nedir? Dijital Zum Nedir?

Digital Zoom Nedir? Dijital Zum Nedir?

Özellikle kamerada kullanılan bu özellik televizyon gibi ekranı olan bir çok cihazda kullanılmaktadır. Dijital zoom bir yazılım aracılığıyla yapılan bir zumlama çeşididir. Yapıyı bozmadan 4:3 standart letterbox yayına zoom yapar. Bir diğer tanım ise fotoğraf makinesinin optik olarak odaklanabildiği en uzak noktadaki görüntünün bir kısmını yazılım desteğiyle büyütmesi işlemine verilen isimdir.

Dijital Zum işlemini makinenizin dışında bir resim uygulama programında da yapabilirsiniz. Özellikle editör programlarında istediğiniz gibi düzenleme imkanına sahipsiniz. Buna interpolasyon ile yapılan büyütme de denir. Dijital Zumun dezavantajı ise bu işlem sonucunda remin netliği bozulur yani resmin kalitesi düşer.

Dijital fotoğraf makinesi satın alırken teknik özellikleri arasında dijital zumda geçer. Bu aslında pekte önemli bir özellik değildir. Makinenizin dijital zum özelliğinden çok optik zum özelliğine dikkat etmelisiniz. Dijital zum’u ise sadece ekstra bir özellik olarak düşünebilirsiniz. İki makineyi kıyaslama yaparken bu özelliği kesinlikle dikkate almayın.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.