Flash Nedir Flaş Ne İşe Yarar

Flash Nedir Flaş Ne İşe Yarar

Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda bulunan flash özelliği artık olmazsa olmazlardandır. Günümüzde cep telefonlarında dahi flaş bulunmaktadır. Flaş, fotoğraf çekimi sırasında ışığın yeterli olmaması halinde görüntüyü net olarak yakalayabilmek için kullanılan çok kısa süreli ve güçlü parıltıdır. Flaşı fotoğraf çekimleri sırasında güçlü parıltıya gereksinim duyulduğunda kullanılan lamba olarak da tanımlayabiliriz.

Flaş artık vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğundan fotoğraf makinelerine entegre biçimde kullanıcıya sunulmaktadır. Profesyonel makinelerde kullanıcıyla daha geniş alanda daha net fotoğraflar çekilebilmesi için harici flaşlar takılabilmektedir. Built-in, extra veya external flaş olarak dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda bulunmaktadır.

Built-in dijital kamerada var olabilen dahili flaşı, external ise dijital kameraya bağlanması muhtemel haricen takılabilen tepe ya da Sync kablo ile para-flaş sistemlerini ifade eder. Özellikle ışığın az olduğu ve geniş mekanlarda kullanılırlar çünkü daha küçük alanlar için dahili flaşlar yeterli gelmektedir. Günümüzde bir çok flaş çeşidi de bulunmaktadır. Tamamen karanlık ortamlarda da çekim yapılabilmesi kızıl ötesi ışınlarla sağlayan özel flaşlar bulunuyor. Bu tür flaşların yaydığı ışıkları insan gözü algılayamaz bunun nedeni ise yüksek dalga boyutudur.

Kullanılan Flaş Modları

Dijital fotoğraf makineleri ve kameralar dahili flaşlarının birçoğunda bulunan bazı modlar bulunmaktadır. Bu seçenekler sayesinde kullanıcı istediği kareyi yakalayabilir.

Otomatik: Bu modda flaşın patlayıp patlamayacağına ortamın ışık miktarına göre dijital fotoğraf makineniz karar verir. Ortamdaki ışığa göre cihazınız otomatik karar verdiğinden aynı ortamda dahi açıya bağlı olarak flaş patlayıp patlamaması değişkenlik gösterebilir.

Açık: Bu ayara aldığınızda flaş her zaman patlayacaktır. Ortam ışığının olup olmamasının bir önemi yoktur. Bu modun dezavantajı ise pil ömrünün çok kısa olmasıdır.

Kapalı: bu ayarda ise ortam ışığı ne olursa olsun flaşınız asla patlamaz. Işın yüksek olduğu ortamlarda bu size şöyle bir avantaj sağlar piliniz daha uzun süre dayanabilir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.