Focus Assist ve Af Assist Lamp Nedir

Focus Assist ve Af Assist Lamp Nedir

, ne işe yarar? nedir ne işe yarar? ve terimleri dijitaf fotoğraf makinelerinde ve video kameralarda adı sıkça geçen terimlerdendir. Focus Assist Odak Yardımı anlamına gelirken ise otomatik odaklama yardımı anlamına gelmektedir. Bu makalemizde bu konudan kısaca bahsedeceğiz.

Focus Assist Nedir

Focus Assist özelliği daha çok yarı profesyonel ve profesyonel dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda bulunuyor. Bu cihazlarda kızıl ötesi ışığın, çekimi yapılacak alan veya objeyi kameranın tanımlaması ve netleme yapabilmesi için aktif olmasıdır. Bu özellik ışığın az olduğu ve karanlık alanlarda aktif olur. Özellikle loş ışık ortamlarında net fotoğraflar yakalayabilmenizde büyük katkısı bulunmaktadır.

Af Assist Lamp özelliği günümüzdeki pek çok makinede bulunaktadır. Af’nin açılımı Auto Focus anlamı is Otomatik Fokuslama anlamına gelmektedir. Deklanşör tuşuna yarım bastığınızda fokuslama yapılır. Auto Focus fotoğrafçılığa yeni başlayan kişiler için önemli bir özelliktir. Fokuslama özelliğini kullanabilmek için bazı makinelerde fokuslamanın yapıldığına dair bir ışık yanar buna AF Assist Lamp ismi verilir. Bu sayede kullanıcı fokuslamanın yapıldığını anlar.

Dijital fotoğraf makinelerinde fokuslama ışıklı veya sesli bir uyarı ile belirtilebilir. Özellikle ışığın çok az olduğu ortamlarda fokuslama oldukça zordur özellikle yeni başlayan fotoğrafçılar bu ortamlarda fokuslamanın olup olmadığını anlaması oldukça zordur. İşte bu tip bir durumda devreye bu uyarılar girecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Yasemin Dilan:Faydalı programlar, teşekkürler. usb virüs temizle...
  • melda taptık:blogcu.com da şifremi ve kullanıcı adımı hatırlamı...
  • Hero_emiya:Ben notebookumu açıp temizledim fakat temizleme so...
  • toygar:kapatılan face hesaplarını açan varsa benimle ilet...
  • tolga:1 saatir arıyorum yok regeditten oraya gir buraya ...
  • Emir:Çok teşekkürler...
  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...