Focus Assist ve Af Assist Lamp Nedir

Focus Assist ve Af Assist Lamp Nedir

Focus Assist nedir, ne işe yarar? Af Assist Lamp nedir ne işe yarar? Focus Assist ve Af Assist Lamp terimleri dijitaf fotoğraf makinelerinde ve video kameralarda adı sıkça geçen terimlerdendir. Focus Assist Odak Yardımı anlamına gelirken Af Assist Lamp ise otomatik odaklama yardımı anlamına gelmektedir. Bu makalemizde bu konudan kısaca bahsedeceğiz.

Focus Assist Nedir

Focus Assist özelliği daha çok yarı profesyonel ve profesyonel dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda bulunuyor. Bu cihazlarda kızıl ötesi ışığın, çekimi yapılacak alan veya objeyi kameranın tanımlaması ve netleme yapabilmesi için aktif olmasıdır. Bu özellik ışığın az olduğu ve karanlık alanlarda aktif olur. Özellikle loş ışık ortamlarında net fotoğraflar yakalayabilmenizde büyük katkısı bulunmaktadır.

Af Assist Lamp Nedir

Af Assist Lamp özelliği günümüzdeki pek çok makinede bulunaktadır. Af’nin açılımı Auto Focus anlamı is Otomatik Fokuslama anlamına gelmektedir. Deklanşör tuşuna yarım bastığınızda fokuslama yapılır. Auto Focus fotoğrafçılığa yeni başlayan kişiler için önemli bir özelliktir. Fokuslama özelliğini kullanabilmek için bazı makinelerde fokuslamanın yapıldığına dair bir ışık yanar buna AF Assist Lamp ismi verilir. Bu sayede kullanıcı fokuslamanın yapıldığını anlar.

Dijital fotoğraf makinelerinde fokuslama ışıklı veya sesli bir uyarı ile belirtilebilir. Özellikle ışığın çok az olduğu ortamlarda fokuslama oldukça zordur özellikle yeni başlayan fotoğrafçılar bu ortamlarda fokuslamanın olup olmadığını anlaması oldukça zordur. İşte bu tip bir durumda devreye bu uyarılar girecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.