Focus Lock Nedir Fokus Kilidi Ne İşe Yarar

Focus Lock Nedir Fokus Kilidi Ne İşe Yarar

? ? Dijital fotoğraf makinelerinde ve video kameralarda adı geçen diğer bir tabirle Fokus kilidi ne işe yarar bu makalemizde bu konuya değineceğiz. Bir fotoğraf makinesi veya kamera satın aldığınızda ürünün teknik detayları arasında bu terim ile karşılaşırız. bu Odak kilidi anlamına gelir. Peki odak kilidinin görevi nedir…

Odak kilidi Optik yakınlaştırma (zoom) yapabilen cihazların hepsinde bulunan bir özelliktir. Yakınlaştırma yaptığınızda odaklama yaptığınız nesne veya bölgeye kilitlenmeyi sağlayan bir özelliktir. Bu sayede çok uzak mesafeden dahi net fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için deklanşöre yarım basmanız yeterlidir.

Örneğin fotoğraf makinenizi bir pistte çevirdiğinizde deklanşöre yarım bastığınızda makine netleme işlemine başlamış olur. Daha sonra pistten bir araç geçtiğinde geçen aracın fotoğrafını çekmek istediğinizde deklanşöre hızlı bir şekilde tam basılır ve o sırada hızla geçen araç bu kareye net bir şekilde girer. Eğer bu işlemi yapmadan doğrudan fotoğrafını çekmeye çalışsaydınız net bir fotoğraf elde etmeniz çok daha zor olacaktı. Çünkü burada deklanşöre yarım basarak cihaz daha önceden netleme kilitlenir resimde odaklama yani netleme problemi yaşanmaz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Nevin:ceyizcigelin@gmail.com kime ayit...
  • ömer:blog devretmek isteyen bana verebilir...
  • Ayla:Sifre 7542 ben aradim oldu...
  • Ayla:Ben yaptim oldu sifre 7542...
  • admin:Sizin öneriniz nedir? Yani kullanıcı bataryayı kul...
  • Cengiz:Lityum iyon pilleri, boş bir şekilde saklarsanız, ...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir