Fotoğraf Makinelerinde Bracketing Özelliği Nedir

Fotoğraf Makinelerinde Bracketing Özelliği Nedir

Dijital fotoğraf makinelerinde adı sıkça geçen özelliği için otomatik Pozlama denilebilir. Fotoğraf makinesini bu ayara aldığınızda üç veya beş farklı pozlama ayarında fotoğraf çeker ve daha sonra istediğiniz fotoğrafı size seçme imkanı veriri. Bu pozlama durumu ortamın ışığına göre ayarlanır. Bu ayara aldığınızda fotoğrafınız en parlaktan en koyu duruma kadar fotoğraf çekmiş olursunuz.

Eğer hangi ışık konumunda fotoğraf çekeceğinize karar veremediyseniz ayarlamış olduğunuz değerden 1değer az ve 1 eğer fazla fotoğraf çekerek daha sonra hangisinin düzgün gözüktüğüne bakarak seçim yapabilirsiniz. Artık günümüzde pozlama ayarı bulunmaktadır. Fotoğraf makinenizi bu ayara getirdiğinizde fotoğraf makineniz otomatik olarak fotoğrafları çeker. Her bir çekimde poz değerini otomatik olarak değiştirir ve böylece her fotoğraf farklı ışık modunda çekilmiş olur.

Bracketing modunda fotoğraf çektiğinizde ince ayarla uğraşacak vaktiniz olmadığında ve ayarlamış olduğunuz pozlama değerine yakın kareler çekerek, çektiğiniz fotoğrafın doğru pozlanma ayarını yakalamış olursunuz. Bu modun en iyi yanı o anki kare anlık olabilir ve bir daha aynı pozu yakalayamayabilirsiniz. İşte böyle bir durumda Bracketing modu devreye girmektedir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...