Fotoğraf Makinelerinde Compression Özelliği

Fotoğraf Makinelerinde Compression Özelliği

kelimesinin Türkçe karşılığı sıkıştırmadır. Bir dijital fotoğraf makinesi üzerinde örneğin “:Fine (1:4),normal (1:8),or basic (1:16) compression” şeklinde bir ifade görürsünüz. Ancak ne ifade ettiği ile ilgili bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Peki ne işe yarar? Fotoğraf makinesinde Compression özelliğ olmalıdır nelere dikkat etmeliyiz.

Compression kısaca sıkıştırmadır. Bir dijital kameranın oluşturduğu resim dosyası minimum 480 piksel çözünürlüklüdür ve 307200 piksellik bir resim dosyası anlamına gelmektedir. Her bir piksel 24 bit renk derinliğine sahiptir. Eğer hesaplayacak olursanız bu dosyanın 1MB’lık bir alan kapladığını göreceksiniz.

Ancak bu çözünürlük boyutundaki bir fotoğraf için bu alan çok büyüktür. Çünkü fotoğraf makineleri giderek gelişmekte ve daha büyük boyutlarda fotoğraflar çekilmektedir. Daha büyük piksel oranına sahip fotoğrafta daha büyük alan anlamına gelmektedir. İşte Compression burada devreye giriyor ve bu resmi sıkıştırarak çok daha küçük alan kaplamasını sağlıyor. Buna en iyi örnek JPEG, , PNG en iyi örnektir.

Compression yani sıkıştırma işlemi sırasında resimde piksel kayıpları gerçekleşir. Ancak göz ile fark edilemez. Yani bir dosya ne kadar sıkıştırılıyor ise o kadar veri kaybının olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar