Fotoğraf Makinelerinde Sensör, İşlemci ve ISO Özellikleri

Fotoğraf Makinelerinde Sensör, İşlemci ve ISO Özellikleri

Fotoğraf makinelerini incelediğiniz zaman karşınıza birçok özellik çıkmaktadır. Bu makalemizde fotoğrafın kalitesini ortaya koyan unsurlar arasında sensörler, işlemci, ışık hassasiyeti gibi daha pek çok faktör etkilemektedir. Fotoğraf makinelerin de Megapiksel ön plana çıkmaktadır fakat bu birinci dereceden öneme sahip değildir. Sensöre düşen piksel sayısı elbette önemli, Fakat sensörün fiziksel boyutu çok daha büyük öneme sahiptir. Makinelerdeki sensörün boyutu ne kadar büyük olursa, fotoğraf kalitesi de orantılı olarak doğrudan yükseliyor.

Buna iyi bir örnek verecek olursak, düşük piksel çözünürlüğüne sahip olup sensörü büyük olan bir fotoğraf makinesi, daha fazla ışık alacağı için yüksek çözünürlüğe sahip bir fotoğraf makinesinden daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır. Kısacası, ışık çok büyük bir öneme sahiptir. Daha büyük algılayıcı, daha yüksek fiyat anlamına geliyor. Sonuç olarak büyük sensörler doğru renkler ve keskinliğin elde edilmesinde başrol oynuyor.

Fotoğraf makinelerinde işlemcilerde önemlidir. Siz ne görüyorsanız işlemcilerde onu görüp hesaplamalar yaparlar. İşlemciler optik bilgilerin gözden geçirilip en iyi görüntünün ortaya çıkarılmasından sorumlu. Yüksek ISO performansı ararken işlemcinin bu konudaki yeteneklerini iyi bilmek gerekiyor. Örneğin Canon’un en 4. nesil DIGIC işlemcileri 3. nesilden daha kaliteli ISO başarımı sunuyor. Loş ışıkta çekimler yapıyorsanız işinize yarayacaktır.

Firmaların Fotoğraf Makinelerinde Kullandığı Görüntü İşlemcileri

Nikon: Expeed
Canon: DIGIC
Panasonic: Venüs Engine
Sony: Bionz
Olympus: TruePic

Görüntü İşlemcileri Ne İşe Yarıyor

Makinenizle bir ışık yakalıyorsunuz ve bu ışık dijital sinyale dönüştürülerek işleniyor. Siz de bilgisayarınızda görüntülüyorsunuz. Sıralama lens + CMOS veya CCD sensör ve görüntü işlemcisi şeklindedir. Sensör içinde gürültü giderme işlemi yapılırken, görüntü işlemcileri de renk ayarlarını gerçekleştirir. Yani sizin Adobe Photoshop benzeri bir yazılımla yapacağınız bir takım düzenlemeleri, ilk olarak bu görüntü işlemcileri gerçekleştiriyor. O nedenle farklı görüntü işlemcilerinin aynı keskinliği ve kontrastı sunmasını beklememiz gerekiyor. Az önce söylediğimiz gibi sensörler görüntü işlemcilerinden önce devreye giriyor. Burada CMOS ve CCD var. CMOS sensörler Canon ile ünlendi. CCD sensörü de Nikon ile bütünleştirdik.