Fotoğraf Makinesinde Megapiksel Önemli mi

Fotoğraf Makinesinde Megapiksel Önemli mi

Daha çok Megapiksel, daha iyi fotoğraf makinesi mi demek? Kaç MP değerinde fotoğraf makinesi tercih etmeliyim? İşte bu sorularınıza cevap arayacağız. Fotoğraf makinelerinde Megapiksel değeri ön plandadır. Buna pazarlamacıların yaptığı stratejiler neden oldu desek hata etmiş olmayız. Her zaman ön palanda tutularak teknik konuda bilgisi olmayan kullanıcıları sadece bir değere bakarak kıyaslama yapabilmesi amaçlanmıştır. Ancak bu durumu manipüle etmeye başlayan üreticilerde bazı hilelerle yüksek MP değerleri elde etmiş fakat aynı oranda kalite sunmamışlardır. Peki ne yapacağız?

Megapiksel Dışında Neye Bakmalı

Bunda 4 – 5 yıl önce fotoğraf makinesi satın alırken, Megapiksel değerleri kararlarımızı etkileyebiliyordu. Şimdiyse en son baktığımız detay Megapiksel değeri oluyor. Yalnız profesyonel baskı işleriyle uğraşanlar için durum farklı. Onlar yüksek Megapikseli seviyorlar. Genel olarak şunu ekleyelim: Yüksek Megapiksel değeri daha kaliteli fotoğraf anlamına gelmiyor. Satın alma kriterlerinizde Megapikseli en son sıraya gönderin. Oraya gelene kadar diyafram değerleri, lens genişliği, ISO açıklığı ve fiziksel ebatlar gibi daha önemli aşamalardan geçmelisiniz. Artık kompakt makinelerin ortalaması 10 Megapiksel diyebiliriz. 10’dan yüksek 12, 14 hatta 16 Megapiksellik makinelerde bulabilirsiniz.

DSLR makineler yüksek kalitede video kaydı yapabiliyor. DSLR makinelerden önce kompakt makinelere bu özellik eklenmişti. Çoğu dijital kompakt makine en az 720p kalitesinde video kaydı yapabilme olanağına sahip. Bir bölümü de 1080p kaydediyor. Aradaki fiyat farkı planlarınıza göre ödenebilir. Kişisel kullanım için 720p yeterli olacaktır. Küçük yapıları nedeniyle her ortamda çekim yapabilirsiniz. DSLR tarafında böyle bir avantajınız yok, Kompakt makineler bu konuda çok avantajlı. Gittiğiniz her yere kolayca götürebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar