Frame ve Frame Rate Nedir

Frame ve Frame Rate Nedir

, ne işe yarar? , kaç olmalıdır? Video özelliği olan cihazlarda veya görüntü aktarması yapılan cihazlarda adı sıkça geçen bu terimler ne anlamlara geliyor ve en uygun kullanımı nasıl olmalıdır. Frame, bir video görüntüsünü oluşturan saniyede akan en az 9 – 15 – 24 – 30 kareden her bir sabit kareye verilen addır. ise bir video kameranın saniyede yapmış olduğu çekim oranını ifade eder.

Video teknolojisi oldukça gelişti ancak piyasa ucuz ve çok düşük kalitede video kayıt eden cihazlarda bulunmaktadır. Normalde iyi bir video görüntüsü saniyede en az 24 kare çekim yapar. Fakat bu günlerde bazı kameraların video çekimleri saniyede 9 veya 15 kare şeklinde de bilmektedir. Bu kareleri göz ile yakalamamız neredeyse imkansızdır. Çünkü bir saniyede 24 kere anlamına gelir. Cihazların teknik detaylarında bu özellik 9fps, 15fps, 24fps, 30fps şeklinde sunulmaktadır. Bu şu anlama gelir 30 Frame Per Second yani Saniyedeki Kare Sasısı 30’dur.

Frame Rate özelliğini saniye içerisinde orantılandığımızda saniyede akan görüntü karesi miktarı anlaşılır ve Frame / Second birimi anılır. Bu oran ne kadar yüksek olursa gözümüze o derece net görüntü ortaya çıkar. Örneğin 15fps ile 30fps arasında bariz bir görüntü farkı vardır. Frame rate miktarının yükselmesi videoların boyutunun artması anlamına gelmektedir. Bu nedenle belli bir kalitenin üzerine pek çıkılmamaktadır. Özellikle internete bir video yükleyecekseniz fps özelliğini düşürmeniz gerekir. Böylece çok daha hızlı yükleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
  • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
  • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...
  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir